YAŞAM ALANLARI KORUNMALI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, gazella gazella dağ ceylanlarının da yaşadığı alanların kısıtlanmamasını istedi.  Kırıkhan’da Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç ile birlikte, alanda incelemelerde bulunan Başkan Savaş, “Dağ ceylanlarının yaşam alanına daha önce çimento fabrikası kurulması düşünüldü ancak bu girişimden yargı kararı ile vazgeçildi.” dedi.

Bölgedeki 133 bin dönümlük yaban hayatı alanı içerisindeki bulunan 8 bin dönümün madencilik faaliyetlerinin yürütülmesini de kapsayacak şekilde insanların kullanımına açıldığını öğrendiklerini belirten Savaş, “Bu karara karşı çıkacağız. Bu coğrafya hepimizin ve burada yaşayan tüm canlılar bize emanet. Emanetimize sahip çıkalım. Resmi kurumlar, özel teşebbüsler, STK’lar olarak yaşamak isteyen canlılara katkı sunalım” dedi.

EXPO 2021’İN MASKOTU

Gazella gazella dağ ceylanlarının EXPO 2021 Hatay’ın maskotu olduğunu da sözlerine ekleyen Savaş, EXPO aracılığıyla dağ ceylanlarını tüm dünyaya tanıtmaya devam edeceklerini belirtti.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç de hem bölgedeki dağ ceylanlarının popülasyonu hem de bölgedeki madencilik faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

DAĞ CEYLANLARININ SAYISI BİN 141’E ULAŞTI

Türkiye’de yok olduğu düşünülen dağ ceylanlarının Kırıkhan’da, Suriye’ye sıfır noktasında, yaşadığını tespit ettiklerini söyleyen Öğünç, “2009 yılında yaklaşık 100 olan gazella gazella dağ ceylanlarının sayısı, 2020 yılının sonunda bin 141’e ulaştı. Şu anda 133 bin dönümlük bir alanda yaşamlarını sürdürüyorlar. Dağ ceylanları ile birlikte nesli tehdit altında olan çizgili sırtlan, saz kedisi, oklu kirpi, kayalık gerbili de bu bölgede yaşıyor” diyerek alanın 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından koruma altına alındığını açıkladı.

İNSANLARA DA ZARAR VERİR

Bölgedeki en büyük sorunlardan birinin madencilik faaliyetleri olduğunu da ifade eden Öğünç, “Madenciliğe karşı değiliz. Bu tür yatırımlar yapılırken bölgedeki biyoçeşitlilik, bitki örtüsü ve yerleşim alanı dikkate alınsın. Tarım ve küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bu bölgede bir çimento fabrikasının yapılması, biyoçeşitlilikle birlikte insanların geçim kaynaklarına da zarar verecektir. Bunun için de bu tür yatırımlara karşıyız. İtirazımız karar vericiler tarafından haklı bulundu.  Karar bugüne kadar durduruldu. Şu anda benzer bir sorun var. 8 bin dönümlük alanın korunan alanın dışına çıkarıldığını öğrendik” dedi.

DAĞ CEYLANLARI MUTLU OLSUN

Öğünç, bu tür faaliyetlere yatırım yapan yatırımcılara da seslendi. Yatırımcıların bu tür özel alanlardan uzak durmasını dileyen Öğünç, “Yatırımlar yapılsın ancak yatırımcılar lütfen bu sahadan uzak dursun. Farklı yerlerde yapılsın, biz de yardımcı olalım. Beklentimiz 133 bin dönümlük bu alanda bu tür faaliyetlere izin verilmemesi yönündedir. Bu hayvanlar da bulundukları ortamda yaşamlarına mutlu bir biçimde devam etsin” çağrısında bulundu.

TÜM DÜNYANIN İLGİ ODAĞI OLDULAR

Öğünç son olarak Hatay dağ ceylanlarının tüm dünyanın ilgi odağında olduğunu belirtti. Yakın zaman önce İtalya’nın RAI kanalından ve New York Times dergisinden gelerek bölgede çekim yapıldığını anlatan Öğünç, “Bugün 100 taş ocağını yan yana koysanız bu mecralara konu olmaz ancak dağ ceylanlarımız tek başına ülkemizi uluslararası arenada temsil edebiliyor. Bu yönden bile korunmayı hak ediyor” diyerek dağ ceylanlarının ülkenin tanıtımında büyük rol oynadığını söyledi. (Haber Merkezi)HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01.07.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 360 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler