GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLER SERTİFİKALARINI ALDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentin kırsal ve ormanlık bölgelerinde çıkabilecek yangınlara ilk müdahaleyi yapmak için eğitim alan gönüllü İtfaiyecilere sertifikalarını verdi.

HBB ile Alman Uluslararası İş Birliği Kurumunun (GIZ) Qudra 2 programı kapsamında yürütülen proje kapsamında 19 mahallede daha gönüllü İtfaiyecilik uygulaması hayata geçti.

Geçen yıl 7 mahalle ile başlayan projeye 19 mahallenin dâhil olmasıyla toplamda 26 köy ve mahallede Gönüllü İtfaiyecilik Projesi başlamış oldu.

İLK MÜDAHALEYİ GÖNÜLLÜLER YAPACAK

Gönüllü itfaiyeciler için düzenlenen sertifika törenine katılan Lütfü Savaş, yaklaşık 1 yıl önce GIZ’in desteğiyle projeye başladıklarına dikkat çekti. Savaş, “Yangın riski yüksek ve ormanlık alanlardaki 7 mahallemizde 3’er vatandaşımıza itfaiyecilik eğitimi ve yangın söndürme aracı verdik. Şimdi 19 mahallede daha bu uygulamayı hayata geçirerek toplam 26 mahallemizde gönüllü arkadaşlarımız çıkabilecek yangınlara, bizim ekiplerimiz yetişene kadar ilk müdahaleyi yapacak. Böylelikle olası can, mal, ormanlık alan ve bitki örtüsü kayıplarını en aza indirmiş olacağız. GIZ yetkililerine şehrim ve ülkem adına canıgönülden teşekkür ederim” dedi.

İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK

GIZ ile yürüttükleri iş birliğine devam edeceklerini söyleyen Savaş, “İş birliğimiz devam edecek. Şehrimizde çıkan yangınlara İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerimiz yaklaşık 20-30 dakikada müdahale etmektedir. 26 noktadaki gönüllü arkadaşlarımız bize daha da güç verecek. Gönüllülerin desteğiyle bu süreyi 3-6 dakikaya çekip yangının büyümesini önleyebileceğiz. Aramıza katılan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi. Lütfü Savaş, gönüllü itfaiyecilere kadınların da katıldığını belirterek, “Kadın itfaiyecilerimizin ve gönüllü kadın itfaiyecilerimizin sayısının artmasını istiyoruz. Çalışmaları kadınlara anlatacağız” diye konuştu.

GIZ Qudra 2 Türkiye Program Koordinatörü DagmarBlickwede projeye destek olmaktan mutlu olduklarını belirterek “Böylesi güzel bir proje teklifi ile geldikleri için HBB’ye teşekkür ederim. GIZ Qudra 2 ekibi olarak bu projeyi desteklemekten çok mutluyuz. Gönüllü arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

SERTİFİKALAR SAHİPLERİNE VERİLDİ

Lütfü Savaş, DagmarBlickwede ve itfaiye hizmetleri konusunda yeni projeler geliştirilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının(UNDP) Proje Yetkilisi SeracettinYüzgülen, gönüllü itfaiyecilere sertifikalarını ve teçhizatlarını verdi.

Gönüllü itfaiyecilerden olan Zeynep Kandemir, “Kendi hayatımdan ödün vererek gönüllü oldum. Gönüllülük bir ruh işidir. Bu vesileyle bir ağacı ya da canlıyı kurtarabileceksem ne mutlu bana. Umarım hiç yangın çıkmaz ama olası bir yangında ilk müdahaleyi yapacak olmaktan büyük onur ve gurur duyacağım” dedi.

PROJE TEKLİFİNİ TEREDDÜT ETMEDEN KABUL ETTİM

Bir başka gönüllü itfaiyeci Cansu Sunaz da “Bu işe gönüllü olarak başladım. Çünkü gönüllülük içten gelir. Hiçbir karşılık beklemeden bu işe karar verdim. Bu projede yer almak bana teklif edildiğinde tereddüt etmeden kabul ettim. Traktör ve tanker kullanmayı biliyorum ve bu bilgilerimin boşa gitmesini istemiyorum. Erzin’de çıkan birçok yangına zaten gönüllü olarak destek verdim. Su taşıdım, yemek yaptım” açıklamasında bulundu.

Yayladağıilçesinden gönüllü itfaiyeci Ahmet Alkaç da “Çocukken itfaiyeci olmak isterdim. İtfaiyeci olamasam da şu anda gönüllü itfaiyeci oldum. Bize bu imkânı sunan ve destek olan herkese teşekkür ederim” dedi. (Haber Merkezi)HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21.10.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 144 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler