GÖNÜLLÜ GENÇ SAĞLIK LİDERLERİ PROJESİ

Sağlık Bakanlığı’nın misyonu, "İnsan merkezli yaklaşımla birey ve toplum sağlığını en üst düzeyde korumak, sağlık sorunlarına zamanında, uygun ve  etkili çözümler sunmaktır." Bu misyon doğrultusunda Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Türkiye’de bir ilk olarak "Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Projesi" geliştirilmiştir.

Nisan 2016’da Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ve müdürlüğe bağlı 6 ilçedeki Toplum Sağlığı Merkezlerinin desteği ile pilot çalışma başlatılmış, Aralık 2016 tarihinde ise Hatay İl Sağlık  Müdürü Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ ile Halk Sağlığı Müdürü  Dr. Bayram KERKEZ  arasında imzalanan protokol doğrultusunda iki kurum projeyi sahiplenerek projenin yürütülmesinde eş sorumluluk almışlardır.

Proje  hazırlık aşamasında  DOĞAKA’dan  teknik destek alınarak gönüllü gençlere sağlık danışmanlığı yapacak ve eğitimlerini üstlenecek kurumlarımızda görevli olan sağlık personelleri (Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikolog, Doktor, Sosyolog, Hemşire ve diğer sağlık personeli) ‘Uygulamalı Sağlık Liderliği Eğitici Eğitimi’ almıştır. Sonraki süreçte de Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Kemal Üniversitesi ve  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile irtibata geçilerek projeye ortak olmaları sağlanmıştır. Böylelikle kurumlar arası güçlü bir işbirliği oluşturulmuştur.

Gençlerin hem sosyal ve kimlik gelişimlerine katkı sağlanması hem de olumsuz çevre koşullarından uzaklaştırılarak toplum içinde üretken olmaları hususunda projelerin oluşturulması ve mevcut olan gençlik projelerinin desteklenmesi gerekmektedir. Bu amaçla  Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü liderliğinde üniversitede ve ortaöğretimde öğrenim görmekte olan gönüllü genç öğrencilere yönelik "Gönüllü Genç Sağlık Liderliği" eğitimi verilmesi toplumdaki obezite ile mücadele, fiziksel aktivite ve hareketli yaşam, sağlık okur-yazarlığı, akılcı ilaç kullanımı, afet yönetimi, ilk yardım vb.  konularda bilinç düzeyinin yükseltilmesini sağlayacaktır.  Bu gençler Türkiye’nin her yerine okul nedeniyle ya da iş nedeniyle dağılacaklardır. Böylece Türkiye çapında Genç Sağlık Liderleri yetişmiş olacak ve bu proje diğer illerde de uygulanabilecektir. İlimizde hayata geçirilen ‘Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Projesi’ bu anlamda yeni geliştirilecek projeler için de örnek olacaktır. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1605 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
HATAY ÖZLENEN ASİ'Yİ GÖRECEK

HATAY ÖZLENEN ASİ'Yİ GÖRECEK

Asi Nehri Projesi’nin son durumu hakkında detaylı bilgi veren Hatay Büyü  [Devamı]

VALİ ATA'DAN İNCELEME

VALİ ATA'DAN İNCELEME

Hatay Valisi Erdal Ata, Antakya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) ve Gö&cced  [Devamı]

VALİ ATA, İŞADAMI GÜNAY'I ZİYARET ETTİ

VALİ ATA, İŞADAMI GÜNAY'I ZİYARET ETTİ

Vali Ata, Günay Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Halef Günay'ı iş y  [Devamı]

SAMANDAĞ'DA İPEK BAHARI COŞKUSU

SAMANDAĞ'DA İPEK BAHARI COŞKUSU

Samandağ Belediyesi, bu hafta sonunda düzenleyeceği "İpek Festivali"&nb  [Devamı]

ARSUZ'DA YANGIN

ARSUZ'DA YANGIN

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile birlikte Kale Maha  [Devamı]

Resim Galerisi