Osmanlı Şer’iye sicilinde PAYAS

Payas ilçesinin tarihi insanlık tarihine kadar uzanır. Antik çağda BAİAS olarak bilinen Payas, Anadolu’yu Ortadoğu’ya bağlayan yol güzergâhının üzerinde olması nedeniyle, tarihin her döneminde önemini muhafaza ederek günümüze kadar gelmiştir. Yazılı kaynaklarda, Bayyas, Bayas ve son olarak ta bu günkü ismi olan PAYAS adını almıştır.

Haçlılar Anadolu’dan ilk seferlerine Payas’tan başlamışlar, kısa bir süre de olsa Haçlıların egemenliği altında bulunmuştur. Uzun süre sefere çıkan çeşitli devletler burada konaklamış sefer hazırlıklarını burada yapmışlardır. Hitit, Asur, Pers, Yunan, Helenistik, Roma, Bizans, Memluk en son da, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Hac yolu üzerinde olması nedeniyle Osmanlılar döneminde, Payas’a büyük önem verilmiş, günümüze kadar gelebilmiş olan Kervansaray, Cami, Kale, Hamam ve imaret gibi eserler yapılmıştır. Osmanlı ordularının doğu seferlerinde kervansaray ve liman uzun bir süre önemini korumuştur.

Dünya Savaşı sonrasında kısa bir süre Fransız işgali altında bulunmuştur. Payas tarih boyunca birçok devletin egemenliği altında kalmıştır. Yakın tarihe kadar geçirdiği idari taksimatlar şöyle; 1878 yılında, Adana eyaletine bağlı bir kaza olarak görülüyor. 1903 Yılında Cebel-i Bereket (Osmaniye) livasına bağlı bir Kazadır.1906 yılından 1916 yılına kadar Adana eyaletine bağlı bir Nahiye olarak kayıtlara geçmiştir. 1918 Yılında Adana eyaletine bağlı bir Nahye olarak görülmekte.

1924 yılında Osmanlı vilayetine bağlıyken,1939 yılında Nahiye olarak Dörtyol kazasına bağlandı. İlk belediye teşkilatı 1942 yılında kurulmuştur. 12 Kasım 2012'de 6360 sayılı kanun ile Dörtyol'a bağlı bir Bucak merkezi iken ilçe idari yapısına sahip oldu.

Payas'ta belediye teşkilatı ilk kez 1942 yılında kurulmuştur. Payas’ta 1968 yılında yeni bir idari yapılanmaya gidilmiş. Yakacık bucak merkezi olurken, Payas’ta Belde olmuş ve 2014 yılında yapılan idari taksimat sonucu ilçe olmuştur.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 210 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
Limak Vakfı'ndan proje tanıtımı

Limak Vakfı'ndan proje tanıtımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)  [Devamı]

CHP Defne İlçe Örgütü'nden ziyaret

CHP Defne İlçe Örgütü'nden ziyaret

CHP Defne İlçe Örgütü Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Ay  [Devamı]

İMZA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

İMZA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dön&uu  [Devamı]

OTO ELEKTRİKÇiLERDE YAZ MESAİSİ

OTO ELEKTRİKÇiLERDE YAZ MESAİSİ

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte artan sıcaklıkların ardından araçlarda  [Devamı]

Hatay’da trafik denetimleri Devam Ediyor

Hatay’da trafik denetimleri Devam Ediyor

Trafiğin Denetlenmesi ve Düzenlenmesine Yönelik Olarak Yürütüle  [Devamı]

Resim Galerisi