Osmanlı Şer’iye sicilinde PAYAS

Payas ilçesinin tarihi insanlık tarihine kadar uzanır. Antik çağda BAİAS olarak bilinen Payas, Anadolu’yu Ortadoğu’ya bağlayan yol güzergâhının üzerinde olması nedeniyle, tarihin her döneminde önemini muhafaza ederek günümüze kadar gelmiştir. Yazılı kaynaklarda, Bayyas, Bayas ve son olarak ta bu günkü ismi olan PAYAS adını almıştır.

Haçlılar Anadolu’dan ilk seferlerine Payas’tan başlamışlar, kısa bir süre de olsa Haçlıların egemenliği altında bulunmuştur. Uzun süre sefere çıkan çeşitli devletler burada konaklamış sefer hazırlıklarını burada yapmışlardır. Hitit, Asur, Pers, Yunan, Helenistik, Roma, Bizans, Memluk en son da, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Hac yolu üzerinde olması nedeniyle Osmanlılar döneminde, Payas’a büyük önem verilmiş, günümüze kadar gelebilmiş olan Kervansaray, Cami, Kale, Hamam ve imaret gibi eserler yapılmıştır. Osmanlı ordularının doğu seferlerinde kervansaray ve liman uzun bir süre önemini korumuştur.

Dünya Savaşı sonrasında kısa bir süre Fransız işgali altında bulunmuştur. Payas tarih boyunca birçok devletin egemenliği altında kalmıştır. Yakın tarihe kadar geçirdiği idari taksimatlar şöyle; 1878 yılında, Adana eyaletine bağlı bir kaza olarak görülüyor. 1903 Yılında Cebel-i Bereket (Osmaniye) livasına bağlı bir Kazadır.1906 yılından 1916 yılına kadar Adana eyaletine bağlı bir Nahiye olarak kayıtlara geçmiştir. 1918 Yılında Adana eyaletine bağlı bir Nahye olarak görülmekte.

1924 yılında Osmanlı vilayetine bağlıyken,1939 yılında Nahiye olarak Dörtyol kazasına bağlandı. İlk belediye teşkilatı 1942 yılında kurulmuştur. 12 Kasım 2012'de 6360 sayılı kanun ile Dörtyol'a bağlı bir Bucak merkezi iken ilçe idari yapısına sahip oldu.

Payas'ta belediye teşkilatı ilk kez 1942 yılında kurulmuştur. Payas’ta 1968 yılında yeni bir idari yapılanmaya gidilmiş. Yakacık bucak merkezi olurken, Payas’ta Belde olmuş ve 2014 yılında yapılan idari taksimat sonucu ilçe olmuştur.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 709 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
BATTI ÇIKTI PROJESİ İLE İSKENDERUN

BATTI ÇIKTI PROJESİ İLE İSKENDERUN

İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın ve yönetimini ziyare  [Devamı]

FIRINCILAR NİYAZİ EZDEŞİR’E GÜVENIYOR

FIRINCILAR NİYAZİ EZDEŞİR’E GÜVENIYOR

Birkaç yıl önce Antakya Fırıncılar Odası Başkanlığı görevini ya  [Devamı]

Asrın Projesi Amanos Tüneli, 2018 Yatırım Programına Alındı

Asrın Projesi Amanos Tüneli, 2018 Yatırım Programına Alındı

Hatay’da Asrın Projesi olarak nitelendirilen Amanos Tüneli Projesi 2018 yatırım p  [Devamı]
ASİ NEHRİNİN DUVARLARI TEMİZLENİYOR

ASİ NEHRİNİN DUVARLARI TEMİZLENİYOR

Antakya'yı ikiye ayıran, birçok ülkeden geçmesi nedeniyle çeşitl  [Devamı]

HATAY’IN SORUNLARINI HEP BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ

HATAY’IN SORUNLARINI HEP BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş İskende  [Devamı]
Resim Galerisi