Çevre ile ilgili konferans düzenlendi

HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen "Sanayinin Kirliliği ve Termik Santrallerin İnsan Sağlığına Etkileri" konulu toplantı geçtiğimiz hafta sonu İskenderun'da gerçekleştirildi.

Her yıl 5-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan  “Çevre Haftası” HBB İskenderun Hizmet Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Berkant Ödemiş, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Şükran Çakır Arıca, İskenderun Çevre Koruma Dernek Başkanı Nermin Kara Yıldırım ile HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun konuşmacı olarak katıldılar.

Hava kirliliğinin en büyük nedeni termik santrallerdir!

Katılımcıların ilgi ve beğeniyle izlediği toplantıda ilk konuşmayı yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara; “Temiz bir çevrede yaşamanın insanların anayasal hakkıdır.  Hava kirliliğini yaratan etkenlerin ortadan kaldırılması devletin temel ödevlerinden biridir. Astım, bronşit, damar ve akciğer rahatsızlığı gibi birçok hastalığa davetiye çıkartan hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri termik santrallerdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkat çektiği ‘Sağlık Etki Değerlendirme Yönetmeliği’nin çıkarılması konusunda Doğu Akdeniz Çevre örgütleri tüm sağlık örgütleri ve STK'larla işbirliği yapacağız. Rüzgâr ve güneşten yararlanalım ve eko sistemin yok olmasına izin vermeyelim.” diye konuştu.

Çevre konusu insan sağlığını yakından ilgilendiriyor

Çevre bilincini ve sorunlarını toplumun geniş kesimlerine anlatmak istediklerini ifade ederek kısa bir konuşma gerçekleştiren HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun; “İnsan sağlığına yönelik yaptığımız çalışmaların yanı sıra faaliyet ve projelerimize devam ediyoruz. Çevre konusu, insan sağlığını yakından ilgilendiriyor. Yaşanacak bir çevreyi gelecek nesillere taşımak başlıca görevimiz olmalıdır.” diye konuştu.

Doğayı kurtarmanın yolu, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektir

Hava kirliliğinin en büyük nedeninin ‘Kömür’ olduğunu ileri süren Prof. Dr. Berkant Ödemiş; “Düşük maliyetlerle çıkarılması ve yüksek getirisi nedeniyle tercih edilen kömür, atmosfere karbondioksit yüklemektedir. Bilinçsiz tüketim ve sanayi tesislerinin denetimsizliği nedeniyle dünyamızı kömür karası gibi kararttılar. Doğayı kurtarmanın tek yolu yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektir.” dedi.

İnsanın temel amacı, uzun süre sağlıklı ve anlamlı yaşamasıdır

Toplantıya konuşmacı olarak katılım göstererek ‘Beslenme ve Ekoloji’ konulu bir seminer veren Prof. Dr. Şükran Çakır Arıca; “Doğadaki değişimler besin değerlerimizi düşürüyor ve sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Yediğimiz besinler fiziksel, kimyasal ve biyolojik etmenlerin etkisiyle kirlenerek güvenilirliğini kaybetmektedir. Bir insanın temel amacı sosyal ve ekonomik faaliyetleri aksatmadan uzun süre sağlıklı ve anlamlı yaşamaktır.” diyerek sözlerini tamamladı. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2425 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

Hastanelerde görevi başında iken öldürülen hekimler dolayısıyla Y  [Devamı]

HASİAD’DAN PANEL

HASİAD’DAN PANEL

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Bahçeşehir Koleji Konferan  [Devamı]

ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE UYARI!

ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE UYARI!

Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, katledilen doktor hakkında   [Devamı]

KERİMOĞLU İSTANBUL'DA TOPLANTIYA KATILDI

KERİMOĞLU İSTANBUL'DA TOPLANTIYA KATILDI

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burha  [Devamı]

BAŞSAVCI ATAMAN'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

BAŞSAVCI ATAMAN'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman’ı makamında a  [Devamı]

Resim Galerisi