HATAY STEP İLE GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR

Hatay’ın gelişimi ve marka değerine katkı sunması için ulusal ve uluslararası projeler üreten ve bu projelerin oluşum aşamasında paydaşların fikrine önem veren Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), “Gençlerin Çevre Sorunlarına Toplumsal ve Politik Katılım Platformu” (STEP) projesi ile geleceğe umutla bakıyor.

Horizon 2020 tarafından desteklenen Avrupa Birliği (AB) projesi olan STEP projesi, 30 aylık bir zaman dilimini kapsıyor ve bu yılın kasım ayında sona erecek. Peki, nedir bu STEP projesi? Hayata geçmesiyle birlikte neler yaşanacak, neler değişecek?

Birçok konuda olduğu gibi projenin Türkiye’deki öncülüğünü Hatay Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Ülkemizde ilk ve tek pilot bölge olan Hatay ile birlikte İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan 6 şehir daha projenin paydaşı olarak göze çarpıyor.

GENÇLER YEREL YÖNETİMLERİN ÇEVRE İLE İLGİLİ KARARLARINDA SÖZ SAHİBİ OLACAK

STEP projesini; dijital ortamlarda gençleri birleştirip, çevre konularında organize olmasını sağlayarak yerel yönetimlerin çevre ile ilgili aldığı kararlara katılma sürecinin başlaması ve takibi diye özetleyebiliriz. Daha da detaylandıracak olursak gençler için oluşturulmuş bir elektronik katılım aracı diyebiliriz. Gençlere çevre ile ilgili kararlarda söz sahibi olma hakkı veren, sosyal medya ve diğer dijital araçları kullanmayı tercih eden gençler için bire bir proje.

Yaşadıkları şehirde çevreyi tanıyan ve gelecekte çevre sorunlarından en çok etkilenecek bireyler olan 16-30 yaş arasındaki gençlerin bu sorunlara üreteceği çözüm önerileri ve yeni projeler STEP aracılığıyla yerel yönetimlere ve hükümet yetkililerine iletilecek.

Dünyada demokrasi anlayışı, ilerleyen ve gelişen teknoloji imkânları ile birlikte değişim göstermekte. Yeni fikir ve kararların sosyal medya organları aracılığıyla anında paylaşıldığı günümüzde, Hatay Büyükşehir Belediyesi de bu yeni dünya anlayışına STEP ile bir adım daha yaklaşmakta.

Hatay Büyükşehir Belediyesi'nde projenin koordinatörlüğünü Özel Kalem Müdürü Necmettin Çolak, Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi ve Proje Sorumlusu Serdar Kurtoğlu yürütürken, alanında uzman olan birçok Büyükşehir personeli de bu platformun tanıtımını ve Ar-Ge çalışmasını gerçekleştiriyor. Konu ile ilgili uluslararası yaklaşık 10 çalıştaya katılan ve proje yetkilileri ile bir araya gelen HBB yetkilileri, en son İtalya’nın Locri bölgesinde diğer şehirlerin belediye başkanları ile buluştu.

Şu an bin 600 aktif kullanıcının yer aldığı platformun kısa vadeli hedefi; 3 bin 500 aktif kullanıcı. Kentin büyük okullarına giderek projenin tanıtımını yapan HBB’nin uzman kadrosu, Türkiye’nin sevilen sanatçılarının Hatay’a gelerek konser vermesini de boş geçmedi. Mayıs ayı içinde Koray Avcı ve Zara’nın verdiği konserlere katılan gençleri bilgilendiren yetkililer, Hatay Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği kitap fuarında da  aynı hassasiyetle çalıştı.

Yine aynı kitap fuarında “Yeşil Tükenirse Nesil Tükenir mi?” adlı yarışma düzenleyen HBB, STEP’in dijital platformlarındaki uygulamada konu ile ilgili en iyi yorum yapan 3 kişiye dünya klasiklerini hediye etti. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1843 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

Hastanelerde görevi başında iken öldürülen hekimler dolayısıyla Y  [Devamı]

HASİAD’DAN PANEL

HASİAD’DAN PANEL

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Bahçeşehir Koleji Konferan  [Devamı]

ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE UYARI!

ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE UYARI!

Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, katledilen doktor hakkında   [Devamı]

KERİMOĞLU İSTANBUL'DA TOPLANTIYA KATILDI

KERİMOĞLU İSTANBUL'DA TOPLANTIYA KATILDI

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burha  [Devamı]

BAŞSAVCI ATAMAN'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

BAŞSAVCI ATAMAN'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman’ı makamında a  [Devamı]

Resim Galerisi