SURİYE SAVAŞI HATAY’I OLUMSUZ ETKİLEDİ

Sunuculuğunu Cem Seymen’in üstelendiği programda Suriye savaşı yüzünden son 6 yıldır son derece olumsuz etkilenen Hatay’ın ekonomisinin ve üreticilerinin beklentileri masaya yatırıldı.

SEYMEN HATAY’A HAYRAN OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ

Hatay’ın Türkiye’nin en güzel kültürel şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Seymen, medeniyetler geçidi olarak adlandırdığı Hatay’ın barışçıl coğrafyasına, hoşgörüsüne, konukseverliğine, mutfağına ve tarih geçmişi ile geleceği arasında kurulan insan köprüsüne hayran olduğunu dile getirdi. Hatay’ı coğrafik yönden de oldukça beğendiğinin altını çizen Seymen, “ Buranın müthiş bir iklimi var. Mikro biyolojik çeşitliliği de oldukça fazla. Bu sebeple Hatay’a gelebilmeniz için size bir değil onlarca sebep sayabilirim." dedi. 

“SURİYE SAVAŞI HATAY’I OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Suriye savaşının ciddi bir şekilde Hatay’daki ticari olumsuz etkilediğini dile getiren Seymen, savaş öncesince Tarihi Uzun Çarşı’ya giren paranın 750 bin dolardan 50 bin dolara gerilediğinin altını çizdi. ‘Kriz zamanları bizlere fırsat vermeli’ diyen Seymen, ‘ Müthiş bir tarihi kültürün, insan çeşidinin ve coğrafi güzellikleri içinde barındıran Hatay’da krizi fırsata nasıl çevirebileceğimizi düşünmek gerek” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN SAVAŞ: SON 6 YILLIK SÜREÇTE HEM DÜNYA HEM DE ÜLKEDEKİ EKONOMİK KRİZLERDEN ETKİLENİR HALE GELDİK

Seymen’in Hatay’da zayıflayan ekonomiyi nasıl kurtarabiliriz sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş, “Biz Ortadoğu’da yaşanan savaş öncesi kendi kendine yetebilen ekonomiye sahip bir şehirdik. Dünya’da ekonomik anlamda kriz de olsa bizi çok fazla etkilemeyen bir durumla karşı karşıya kalırdık. Çünkü Hatay’ın bir tarafı deniz diğer tarafı Ortadoğu. Hem denizden hem de karadan Suriye ve Irak başta olmak üzere 13-14 ülke ile ticaret yapan bir şehirdik. Hem teknolojik ürünleri hem yaş sebze ve meyveyi hem de hububatı pazarlayabilme şansımız vardı. Lojistik sektörümüz oldukça dinamikti. Tır filomuz İstanbul’dan sonra 2’inci sıradaydı. Fakat son 6 yıllık süreç içerisinde bir hem dünyadaki ekonomik krizlerden hem de ülkedeki ekonomik yavaşlamadan etkilenir hale geldik. Şu anda yıllardır alışık olmadığımız bir ekonomik sığlaşma ile karşı karşıyayız. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu işin içerisinden nasıl çıkabiliriz diye düşünmeden edemiyoruz” dedi.

SEYMEN HERKESİ HATAY’A DAVET ETTİ

Başkan Savaş’ın konuşmasının ardından Seymen Hatay’ın bir savaş bölgesi olmadığını ve muhteşem bir hoşgörü kenti olduğuna dikkat çekerek şehri kalkındırmak adına başta CNN Türk izleyenlerini olmak üzere herkesi Hatay’a davet etti. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 325 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNİN BAYRAM SEVİNCİ

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNİN BAYRAM SEVİNCİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (HATMEK), 23 Nisan Ulus  [Devamı]

HBB SAHİLLERİ TEMİZLİYOR

HBB SAHİLLERİ TEMİZLİYOR

Sıcak havaların gelmesi ile serinlemek amacıyla sahillere akın edecek olan vatandaşl  [Devamı]

ALTYAPIDA YAPILAN ÇALIŞMALAR ÖNEMLİ

ALTYAPIDA YAPILAN ÇALIŞMALAR ÖNEMLİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürl  [Devamı]

VALİ ATA’DAN YAHŞİ’YE TAZİYE ZİYARETİ

VALİ ATA’DAN YAHŞİ’YE TAZİYE ZİYARETİ

Hatay Valisi Erdal Ata, daha önce görev yaptığı Kocaeli'den emekli Vali   [Devamı]

DEFNE KOZA EVİ’NDEN ANKARA’YA İPEKBÖCEĞİ

DEFNE KOZA EVİ’NDEN ANKARA’YA İPEKBÖCEĞİ

Unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarından biri olan İpekböceği Yetiştiricil  [Devamı]

Resim Galerisi