SAMANDAĞ’DA FESTİVAL COŞKUSU

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği ve Samandağ Kalkındırma Derneği organizasyonunda gerçekleştirilen ve Samandağ Belediyesi destekleriyle düzenlenen “Samandağ Evvel Temmuz Festivali” dolu dolu geçiyor.

Ali İsmail Korkmaz Festival Alanı’nda gerçekleşen gece programında; sahne alan yerel grup, Arapça müzik Demo Yılmaz Suadiye seslendirdiği Arapça konseri muhteşemdi. Daha sonra Grup Abdal sahneye çıkarak hayranlarıyla buluştu.

Festivalin açılış konuşmasını Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Akan Sönmez yaparak şunları söyledi:

“Doğanın ürünlerini sunduğu temmuz ayındayız. Binlerce yıl süren halayların, sevinçlerin, bereketin bayramı evvel temmuz festivaline hoş geldiniz. Yeni geldiğimiz süreçte insanları sindirmek ve korkutmak için sokaklarda şiddet kol geziyor, iktidar karşıtı konuşanı hapislere tıkıyor, işsiz bırakıyorlar. Ama biliyoruz ki daha tehlikeli olan eli kolu bağlı beklemek ve evine kapanmaktır. İşsiz olmaktan çok işsiz olmayı düşünmek; konuşarak hapse girmekten çok hapse gireceğini düşünerek susmak, konuşmamaktır. Yani sistemin cenderesine teslim olmaktır. Yani korkuyu içselleştirmektir. Ama biz teslim olmayacağız. Biz bu yüzden insanları gülmeye eğlenmeye sokağa çıkmaya yaşam alanlarına sahip çıkmaya, evvel temmuz festivaline katılmaya çağırıyoruz. Adalet yürüyüşçülerini bu yüzden selamlıyoruz. Hukukun herkese eşit işlemesini istiyoruz. Hâkimlerin iradesine müdahaleyi istemiyoruz. İnsanların fikir ve örgütlenme özgürlüğünü savunuyoruz. Milletvekili ve parti genel başkanlarının siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklu olmasını kabul etmiyoruz. Silahların susmasını, kalemlerin ve insanların konuşmasını istiyoruz.

Aynı düşünmeyebiliriz. Ancak birbirimizin fikirlerine saygı duyarak ortak bir yaşam kurabiliriz. İşleri için açlık grevini sürdüren Semih ve Nuriye arkadaşlarımızın şahsında suça bulaştığı kanıtlanmamış bütün açığa alınan veya ihraç edilen memurların biran önce işe iadelerini istiyoruz. Kin tutmak değil, kardeşlik istiyoruz. Türkiye’nin bir yılan hikâyesine kurban edilmesini istemiyoruz. Hergün şehit oldu ve öldürüldü haberi istemiyoruz. Analar ağlamasın, kınalı kuzular kurban olmasın istiyoruz. Bütün halkların haklarının verilmesini eşit yurttaşlık istiyoruz. Türkiye’de Barış, özgürlük ve eşitlik istiyoruz. Doğanın talanının durmasını istiyoruz. Başta El 3arabi ziyaretinin çevresindeki R.E.S’ler olmak üzere yapılacak nükleer, termik, hidroelektrik santralleri, çevreyi mahfeden maden çıkarma projelerinin ve yol yapımlarının bir an önce durdurulmasını istiyoruz.

Çevreye duyarlı yerel ve genel yönetimler istiyoruz. Rant ekonomisini kabul etmiyoruz. Doğayla barışık bir yaşam istiyoruz. Çünkü çok iyi biliyoruz, dünyanın tek sahibi bizler değiliz. Biliyoruz ki karşı kıyıda Suriyeli kardeşlerimiz de evvel temmuz bayramını kutlamak için hazırlıklar yapıyorlar. Savaş koşullarında ve ortamında bu kutlamayı yapanları selamlıyoruz. Dışarıdan gelen bütün cihatçı militanların buradan bir an önce çıkmalarını ve Suriye halklarının bir arada barış içinde yaşamalarını istiyoruz. Suriye halklarına bunu reva görenleri buradan bir daha lanetliyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 503 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
YAYLADAĞI YOLUNDA TRAFİK KAZASI!

YAYLADAĞI YOLUNDA TRAFİK KAZASI!

Antakya-Yayladağı Karayolu Üzeri Okuçular Mevkii’nde trafik kazası m  [Devamı]

 BAŞKAN SAVAŞ, AKÇAOVA MAHALLESİ'NDE

BAŞKAN SAVAŞ, AKÇAOVA MAHALLESİ'NDE

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Antakya'ya bağlı Akçaov  [Devamı]

 BAŞKAN SAVAŞ'TAN ANLAMLI MESAJ

BAŞKAN SAVAŞ'TAN ANLAMLI MESAJ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 21  [Devamı]

KAYMAKAM ŞENGÖK'TEN ZİYARET

KAYMAKAM ŞENGÖK'TEN ZİYARET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerin  [Devamı]

Kandıralı Muhtarlardan Vali Ata’ya ziyaret

Kandıralı Muhtarlardan Vali Ata’ya ziyaret

Kocaeli İli Kandıra İlçesi Muhtarları Dernek Başkanı Musa Yener ve beraberin  [Devamı]

Resim Galerisi