SAMANDAĞ’DA FESTİVAL COŞKUSU

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği ve Samandağ Kalkındırma Derneği organizasyonunda gerçekleştirilen ve Samandağ Belediyesi destekleriyle düzenlenen “Samandağ Evvel Temmuz Festivali” dolu dolu geçiyor.

Ali İsmail Korkmaz Festival Alanı’nda gerçekleşen gece programında; sahne alan yerel grup, Arapça müzik Demo Yılmaz Suadiye seslendirdiği Arapça konseri muhteşemdi. Daha sonra Grup Abdal sahneye çıkarak hayranlarıyla buluştu.

Festivalin açılış konuşmasını Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Akan Sönmez yaparak şunları söyledi:

“Doğanın ürünlerini sunduğu temmuz ayındayız. Binlerce yıl süren halayların, sevinçlerin, bereketin bayramı evvel temmuz festivaline hoş geldiniz. Yeni geldiğimiz süreçte insanları sindirmek ve korkutmak için sokaklarda şiddet kol geziyor, iktidar karşıtı konuşanı hapislere tıkıyor, işsiz bırakıyorlar. Ama biliyoruz ki daha tehlikeli olan eli kolu bağlı beklemek ve evine kapanmaktır. İşsiz olmaktan çok işsiz olmayı düşünmek; konuşarak hapse girmekten çok hapse gireceğini düşünerek susmak, konuşmamaktır. Yani sistemin cenderesine teslim olmaktır. Yani korkuyu içselleştirmektir. Ama biz teslim olmayacağız. Biz bu yüzden insanları gülmeye eğlenmeye sokağa çıkmaya yaşam alanlarına sahip çıkmaya, evvel temmuz festivaline katılmaya çağırıyoruz. Adalet yürüyüşçülerini bu yüzden selamlıyoruz. Hukukun herkese eşit işlemesini istiyoruz. Hâkimlerin iradesine müdahaleyi istemiyoruz. İnsanların fikir ve örgütlenme özgürlüğünü savunuyoruz. Milletvekili ve parti genel başkanlarının siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklu olmasını kabul etmiyoruz. Silahların susmasını, kalemlerin ve insanların konuşmasını istiyoruz.

Aynı düşünmeyebiliriz. Ancak birbirimizin fikirlerine saygı duyarak ortak bir yaşam kurabiliriz. İşleri için açlık grevini sürdüren Semih ve Nuriye arkadaşlarımızın şahsında suça bulaştığı kanıtlanmamış bütün açığa alınan veya ihraç edilen memurların biran önce işe iadelerini istiyoruz. Kin tutmak değil, kardeşlik istiyoruz. Türkiye’nin bir yılan hikâyesine kurban edilmesini istemiyoruz. Hergün şehit oldu ve öldürüldü haberi istemiyoruz. Analar ağlamasın, kınalı kuzular kurban olmasın istiyoruz. Bütün halkların haklarının verilmesini eşit yurttaşlık istiyoruz. Türkiye’de Barış, özgürlük ve eşitlik istiyoruz. Doğanın talanının durmasını istiyoruz. Başta El 3arabi ziyaretinin çevresindeki R.E.S’ler olmak üzere yapılacak nükleer, termik, hidroelektrik santralleri, çevreyi mahfeden maden çıkarma projelerinin ve yol yapımlarının bir an önce durdurulmasını istiyoruz.

Çevreye duyarlı yerel ve genel yönetimler istiyoruz. Rant ekonomisini kabul etmiyoruz. Doğayla barışık bir yaşam istiyoruz. Çünkü çok iyi biliyoruz, dünyanın tek sahibi bizler değiliz. Biliyoruz ki karşı kıyıda Suriyeli kardeşlerimiz de evvel temmuz bayramını kutlamak için hazırlıklar yapıyorlar. Savaş koşullarında ve ortamında bu kutlamayı yapanları selamlıyoruz. Dışarıdan gelen bütün cihatçı militanların buradan bir an önce çıkmalarını ve Suriye halklarının bir arada barış içinde yaşamalarını istiyoruz. Suriye halklarına bunu reva görenleri buradan bir daha lanetliyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 522 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
BU BAYRAM ONLARIN

BU BAYRAM ONLARIN

Hatay Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Büyü  [Devamı]

KAYMAKAM ŞENGÖK GÜMÜŞGÖZE'DE

KAYMAKAM ŞENGÖK GÜMÜŞGÖZE'DE

Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Mahalle Muhtarlıkları ziyareti kapsamında Gü  [Devamı]

Türk Büro Sen’den Vali Ata’ya ziyaret

Türk Büro Sen’den Vali Ata’ya ziyaret

Türk Büro Sen Genel Başkan Yardımcısı Vedat Ulu, Kadir Bolat ve beraberinde  [Devamı]

DANIŞTAY'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

DANIŞTAY'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

Hatay Valisi Erdal Ata, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz ve beraberindeki heyeti ma  [Devamı]

GAZİLERE BERAT MADALYALARI VERİLDİ

GAZİLERE BERAT MADALYALARI VERİLDİ

Kore Cumhuriyeti Muharip Gaziler Derneği tarafından, Türkiye Muharip Gaziler Derne  [Devamı]

Resim Galerisi