Festivalde YENİ TÜRKÜ Fırtınası

Evvel Temmuz Festivali Akşam Etkinlikleri kapsamında Samandağ Kalkındırma Derneği tarafından Samandağ belediyesi destekleriyle düzenlenen programda Yeni Türkü ve Yerel Sanatçılarla coşkulu bir akşam yaşandı.

Önceki gün akşam programda yerel sanatçılarımızdan Yılmaz Özbek ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen mini konser ilgi gördü. Ardından Arapça, Türkçe ve İngilizce Rock şarkılarıyla geceye hareketlilik katan Nihat Mugil grubu alkış aldı.

12 EYLÜL’DE YASAKLANAN FESTİVAL, ŞİMDİ MİLLETİMİZİN SAYESİNDE KUTLANIYOR

Festival açılış konuşmasını yapan SKD başkanı Orhan Cabir; “Evvel Temmuz Festivaline hoş geldiniz. Bu sene de sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz. Her sene olduğu gibi sizlerle dolu dolu bir festival programı hazırladık. Bizim için festivalin anlamı barış, kardeşlik, dayanışma ve kültürün devamlılığıdır. Bunun dışında festivalimizi karalamak için uydurulan bütün argümanları elimizin tersiyle itiyoruz. Bin yıllardan bu yana süzülerek gelmiş olan bu festival halkımıza barış ve bereket getirsin. Bu sene tarihe not bırakmak için Evvel Temmuz’un Belgeselini yaptık. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kutlanması yasaklanan bu bayram sizlerin sayesinde bugün dönüştü.

15 TEMMUZ DAHİL TÜM DARBELERİ LANETLİYORUM

Darbeden söz etmişken bizler biliyoruz ki, bu sistem içinde hiçbir darbe ya da darbe girişimi halk için değildir. Tamamen devleti yönetme kavgasıdır. Ve bütün demokratik kurum ve kuralları yok saydığı için toplumu 20-30 yıl geriye götürmektir. Bu vesileyle 15 Temmuz darbe girişimiyle beraber 12 Eylül 1980 darbesini ve öncesindeki darbeleri lanetliyorum. Tabi darbe girişiminden sonra her şeyin daha farklı akması gerekirken, bir baktık ki yanı başımızda ki arkadaşlarımız, kardeşlerimizi, öğretmenlerimizi açığa almışlar. Üniversitede ne kadar solcu, devrimci, halkçı, bilim insanı, akademisyen öğretmen varsa hepsi bu bahaneyle açığa atıldı, işten atıldı. Hatay’da ve özellikle Samandağ’da açığa almalara karşı direnen ve bu kararı geri aldıran tüm emekçi öğretmenlerimize selam olsun.

NURİYE VE SEMİH GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİ

Onlar bizlere birleşe birleşe dayanışma içinde haklarımızı nasıl geri alabileceğimizi öğrettiler. Bu vesileyle sizi iki isimden bahsetmek istiyorum bakalım tanıyabilecek misiniz? Nuriye ve Semih Tam 126 gündür açlık grevindeler. Dile kolay onlar haksız yere meslekten ihraç edildikleri için, onurları için açlık grevine girdiler. Artık ayağa kalkamıyorlarmış. Buna rağmen birileri hala kör ve sağır. Nuriye ve Semih ölmemeli. Görevlerine iade edilmeli. Nuriye ve Semih ölürse bu toplumun vicdanında unutulmaz yaralar açılır.

ADALET BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR

Her türlü adaletsizliğin karşısında yer alacağız. Çünkü biliyoruz ki, adalet bir gün herkese lazım olacaktır. Bu vesileyle Türkiye’nin sürüklendiği totaliter ve haksız uçuruma bir nebze nefes olabilecek adalet yürüyüşüne selamlıyoruz. Ve Türkiye’de haksızlığa uğrayan her kesimi ve tüm demokratik kurum ve oluşumları kapsayabilecek büyük bir şemsiyeye dönüşmesini temenni ediyoruz.

RES TİRBÜNLERİNİ İSTEMİYORUZ

Bir sorundan daha söz etmek istiyorum. Bundan 4-5 sene önce yaşam alanlarına kurulmak istenen rüzgâr tribünlerine karşı canları pahasına direnen ve tarım alanlarına kurulmasına engel olan herkese başta Tekebaşılılar olmak üzere tüm Samandağlılara selam olsun. Son günlerde görüyoruz ki başta dağlara kurulan tirbünler yavaş yavaş yaşam alanlarına doğru yayılmaya çalışılıyor. Buradan ilan ediyoruz ki, geçmişte olduğu gibi bugünde bizler tarım, turizm, sit alanı ve yaşam alanlarımızda RES’leri istemiyoruz.

ZAMAN GEÇTİKÇE HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKIYOR

Önceki gün canımız Ali İsmail’in anması yapıldı. Ali İsmail’in şahsında gezide yitirdiğimiz tüm canların anısı önünde saygı ile eğiliyorum. Geçen yıldan bugüne Ortadoğu coğrafyasında değişen birşey yok. Yine kan, yine gözyaşı. Daha ilk günden bunu bir iç savaş değil, emperyalist işgal olduğunu söylemiştir. Ve ne yazık ki zaman geçtikçe haklılığımız ortaya çıkıyor. Dün Aylan bebek, bugün El Rahman ailesi bizi insanlıktan utanacağımız bir sürece sürüklüyor. Bu sürecin bitmesinin tek koşulu Ortadoğu halklarının bu emperyalist işgallere karşı birleşmesinden geçiyor. Savaşların olmadığı barış içinde kardeşçe kutlayacağımız nice Evvel Temmuzlara ulaşmak dileğiyle sizlerden bir sonraki Evvel Temmuz’a sahip çıkacak söz almak istiyorum. Son olarak bu festivalin gerçekleşmesinde emek eden Samandağ Kalkındırma Derneği’ne, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’ne, Samandağ Belediyesi’ne, sporsonlarımıza, en önemlisi siz halkımıza ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. “ dedi.

ARAPÇA TİYATRO OYUNU SERGİLENDİ

Samandağ Kalkındırma Derneği başkanı Orhan Cabir’in festival açılış konuşmasının ardından Arapça tiyatro Mesreh-el Hırrı sahne aldı. Güncel olayları mizahi ir şekilde Arapça olarak sahneleyen Mesreh-el Hırrı hem güldürdü hem düşündürdü.

GECENİN FİNALİNDE YENİ TÜRKÜ KONSERİ

Akşam programının finali Yeni Türkü’nün konseriyle gerçekleşti. Yeni Türkü’nün söylediği birbirinden güzel şarkılara festival alanındakiler eşlik etti. Programın sunumunu Sevcan Rencüzoğulları ve Ümit Yoğun yaptı.
(Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 893 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÇALIŞMALARINA SON HIZ DEVAM EDİYOR

ÇALIŞMALARINA SON HIZ DEVAM EDİYOR

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI MEHMET GÜZELMANSUR SEÇİM ÇALIŞMALARINA ARA  [Devamı]

TEMİZ ÇEVRE İÇİN DÖNÜŞTÜR KAZAN

TEMİZ ÇEVRE İÇİN DÖNÜŞTÜR KAZAN

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), “Sürdürülebilir bir ge  [Devamı]

KAŞIKÇI ESNAFLA BULUŞTU

KAŞIKÇI ESNAFLA BULUŞTU

​Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay 1.Sıra Milletvekili Adayı Lütfi K  [Devamı]

HBB’NİN ÜCRETSİZ YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

HBB’NİN ÜCRETSİZ YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sportif bir sorumluluk üstlenerek kente kaz  [Devamı]

HATAYSPOR ALTYAPI SEÇMELERİ BAŞLADI

HATAYSPOR ALTYAPI SEÇMELERİ BAŞLADI

Kulüp geleneklerini sürdürebilecek ahlaklı sporcuları bünyesine kat  [Devamı]

Resim Galerisi