AMİK GÖLÜNÜN SON DAMLALARI

AMİK GÖLÜNÜN SON DAMLALARI
"KIRIKHAN GÖLBAŞI GÖLÜ"

Gölbaşı Gölü, Amik ovasının kuzeydoğusunda, ilçeye 11 kilometre mesafede, Ansari’ye dağlarının batı eteğinde körfez biçiminde bir alana gizlenmiş bir mücevher. 4000 dönümlük genişliğinde bir alanı kaplayan göl, güneye doğru ince uzun bir kuyruk şeklinde uzayıp, Amik ovasına doğru akıp gidiyor. Doğal ve akar bir göl olup kaynağı çevresinde bulunan dağların eteğinden çıkan tatlı su kaynaklarından besleniyor.

*

Gölün dağ tarafında Kamberlikaya bitişiğinde de Ada köyleri yer alıyor. Doğu kısmında dağ, batı kıyısında ise su toplamak ve Amik Gölünü kurutmak amacıyla yapılmış olan su akıtma kanalı bulunuyor. Gölün orta yerinde iki adet adanın varlığı göle değişik bir hava veriyor. Hele hele Göl yüzeyini kaplayan, adeta usta bir sanatkârın elinden çıkmış bir mozaik eserini andıran nilüfer çiçekleri görmeye değer.

*

26-06-1992 yılında Adana Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulunun 1217 numaralı doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Amik gölünün son damlalarını taşıyan bu gölün, daha etkin bir şekilde korunması ve gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Bu hem bölge halkı için hem de gölde yaşayan onlarca balık türü için hayati önem taşımaktadır. Amik gölünün küçük bir modeli olan ve aynı zamanda akar bir göl olan Gölbaşı Gölü, her geçen gün önemini daha da artırmaktadır.

*

Son günlerde Hatay gazeteciler cemiyeti yönetim kurulu üyesi olan, Kırıkhan’lı iş adamı Rahmi Varda’nın kişisel çabalarıyla gölde ve çevresinde bazı iyileştirmeler yapılmış, yapılıyor da. Ancak bu kişisel çabalarla olacak bir iş değil. Bu göle gerekli ilginin devlet tarafından gösterilmesi halinde, Asrın bir hatası olan Amik gölünün kurutulmasını unutturacak ve Ekolojik denge dâhil hayatın her alanında en büyük zararı gören, ilimiz ve Kırıkhan ilçesi kayıplarını bir nebze olsun azaltmış olacaktır.

*

Hatay Expo 2021 için hazırlıklar yapılırken, Gölbaşı Gölü’nün bu kapsamda programa alınması ve Expo 2021 hazırlanması gölün tanıtımı ve iyileştirilmesi için büyük bir fırsat olacaktır. Bu fırsatı kaçırmamak için bilhassa Hatay milletvekilleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin konuyu gündemlerine almalarını bekliyoruz.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1330 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÇALIŞMALARINA SON HIZ DEVAM EDİYOR

ÇALIŞMALARINA SON HIZ DEVAM EDİYOR

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI MEHMET GÜZELMANSUR SEÇİM ÇALIŞMALARINA ARA  [Devamı]

TEMİZ ÇEVRE İÇİN DÖNÜŞTÜR KAZAN

TEMİZ ÇEVRE İÇİN DÖNÜŞTÜR KAZAN

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), “Sürdürülebilir bir ge  [Devamı]

KAŞIKÇI ESNAFLA BULUŞTU

KAŞIKÇI ESNAFLA BULUŞTU

​Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay 1.Sıra Milletvekili Adayı Lütfi K  [Devamı]

HBB’NİN ÜCRETSİZ YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

HBB’NİN ÜCRETSİZ YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sportif bir sorumluluk üstlenerek kente kaz  [Devamı]

HATAYSPOR ALTYAPI SEÇMELERİ BAŞLADI

HATAYSPOR ALTYAPI SEÇMELERİ BAŞLADI

Kulüp geleneklerini sürdürebilecek ahlaklı sporcuları bünyesine kat  [Devamı]

Resim Galerisi