Geçmişten günümüze DÜDÜKLÜ TENCERE

Düdüklü Tencere, Anadolu mutfağında 2 bin yıl öncesinden bu yana kullanılmaya başlanmış, önemli bir mutfak gerecidir. Buhar basınçlı düdüklü kaplar, Roma Dönemi'nden beri yemek pişirmede kullanılıyor.

Arkeologların yapmış oldukları kazılarda ortaya çıkan Çift hazneli ve buhar basınçlı çömlekten yapılmış tavalardır. Bu pişmiş topraktan yapılmış kapların, Roma döneminde yemek pişirmede kullandıkları tespit edilmiştir.

Daha çabuk ve tencere içerisinde ulaşılan yüksek sıcaklık ve basınç birçok virüs ve bakterilerin zararsız hale gelmesine neden oluyor ve bu kaplarda pişen yemek tazeliğini ve besin değerini koruyor.

Antik çağlardan günümüze beslenme alışkanlıklarıyla ilgili Anadolu'nun mutfak kültürünün ''12 bin yıl'' öncesine dayandığı ve “Kerotakis” olarak adl1679 yılında Londra'da bir evde o güne kadar yenmiş yemeklerden farklı pişirilmiş bir yemek hazırlanmaktadır.

Fransız mucit yemeği son buluşu olan, her tarafı kapalı bir kapta pişirmiştir. Yemekte bulunanlar pişen etten o kadar memnun olmuşlardır ki, bu buharlı tencere süratle yayılmış.

Bir defasında düdüklüde pişirilmek üze konan yemek tencerenin emniyet valfi tutukluk yapmış, güzel bir akşam yemeği yemeye hazırlananlar, tencere patlayınca yemekleri duvarlarda ve yerlerde seyretmek zorunda kalmışlar.

Bu olaydan sonra yaklaşık 150 yıl düdüklüde yemek pişirilmesi unutulmuş. Düdüklü tencerenin tekrar kullanılmaya başlanması, Napolyon Bonapart zanlında daha emniyetli ve dehada geliştirilerek yeniden kullanılmaya başlanmış.

Günümüzde halen yaygın bir şekilde kullanılıyor. Pişmiş topraktan yapılmış olan düdüklü tava, genellikle bir çengel şeklindeki asma apart otel yardımıyla duvarlara asılır ve altı yakılarak pişirme işlemi başlar. 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1213 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÇALIŞMALARINA SON HIZ DEVAM EDİYOR

ÇALIŞMALARINA SON HIZ DEVAM EDİYOR

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI MEHMET GÜZELMANSUR SEÇİM ÇALIŞMALARINA ARA  [Devamı]

TEMİZ ÇEVRE İÇİN DÖNÜŞTÜR KAZAN

TEMİZ ÇEVRE İÇİN DÖNÜŞTÜR KAZAN

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), “Sürdürülebilir bir ge  [Devamı]

KAŞIKÇI ESNAFLA BULUŞTU

KAŞIKÇI ESNAFLA BULUŞTU

​Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay 1.Sıra Milletvekili Adayı Lütfi K  [Devamı]

HBB’NİN ÜCRETSİZ YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

HBB’NİN ÜCRETSİZ YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sportif bir sorumluluk üstlenerek kente kaz  [Devamı]

HATAYSPOR ALTYAPI SEÇMELERİ BAŞLADI

HATAYSPOR ALTYAPI SEÇMELERİ BAŞLADI

Kulüp geleneklerini sürdürebilecek ahlaklı sporcuları bünyesine kat  [Devamı]

Resim Galerisi