Engelsiz Üniversite Öğrenci Buluşması
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle üniversitede öğrenim gören engelli öğrencilere yönelik “Engelsiz Üniversite: Öğrenci Buluşması” isimli etkinlik düzenlendi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından kürsüye gelen Engelli Öğrenci Birim Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Şükran Öz Mustafa Kemal Üniversitesinin bir mozaik olduğunu, bu mozaiğin içinde akademik personelin, idari personelin ve öğrencilerin olduğunu, öğrencilerin içerisinde öğrenme ve çalışma şekilleri çok farklı birçok öğrenci bulunduğu, kiminin bir ay önceden kiminin ise final gecesi çalıştığını söyledi. Dilleri, inançları, cinsiyetleri farklı birçok öğrenci bulunduğunu, buna ek olarak bazı özel gereksinimlerimiz de bulunduğunu belirtti.
 
En çok Antakya MYO Tercih Ediliyor
Bu özel günde mozaiğin parçalarından sadece birine odaklanmak istediğini söyleyen Ayşegül Şükran Öz: “Bugün özel gereksinimi olanlar ile ilgili parçaya daha yakından bakalım istedim. Bugün bizim için kıymetli olan kısım o. Bu mozaik parçası içine bakacak olursak en renkli parçasını fiziksel yetersizliği olan öğrencilerimiz oluşturuyor. Onu kronik hastalıkları olanlar ve işitme ve görme engeli olanlar takip ediyor. Öğrencilerim okudukları bölümlere bakacak olursak öğrencilerimiz açık ara Antakya Meslek Yüksekokulunu tercih ettiğini görüyoruz. Onları sırasıyla Fen Edebiyat, Ziraat ve Eğitim Fakülteleri takip ediyor.” Dedi.
Bu tür etkinliklerin taleplerinin bundan önce engelli öğrenciler tarafından geldiğini ifade eden Öz, bu yıl bu talebin her hangi bir engeli olmayan öğrencilerden geldiğini söyledi. Bu öğrencilerin herkesin bir arada olduğu, tamamıyla bütünleştikleri bir üniversite istediklerini dile getirdi.
Mustafa Kemal Üniversitesinin karşılıklı hoşgörü içerisinde çok kültürlü yaşamın en güzel örneklerinden birini sunan bir şehirde kurulduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya: “ Şehrimizdeki bu doğal yaşam şekli içerisinde gelişen üniversitemiz, farklı inançlar, diller ve kültürel geçmişe sahip bireylerin yarattığı zenginliğe, çeşitli engelleri veya üstün yetenekleri olan kişilerin de katkıda bulunduğuna inanmaktadır. Ancak gerekli düzenlemeler yapılmadığından pek çok özel gereksinimi olan birey sosyal, iş ve okul gibi çeşitli ortamlarda sahip oldukları potansiyeli ortaya koyamamaktadırlar.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya düzenlenen etkinlik ile engeli olan bireylerin politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama tam katılımlarının sağlanmasının toplumda yaşayan herkes için sağlayacağı yararlara da dikkat çekmeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Bir Gün Hatırlamak Yetmez
Özel gereksinimleri olan bireyleri sadece bir gün için hatırlamanın yaşanılan problemleri çözmediğini ifade eden Kaya Mustafa Kemal Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde bu sorunlarla ilişkili farkındalık yaratmak ve çözüm yolları üretebilmek amacıyla çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya sözlerini bu özel günde Üniversitemize her alanda zenginlik katan özel gereksinimi olan personel ve öğrencilerle bir araya gelip ihtilaç ve taleplerini dinlemek istediklerini belirterek sonlandırdı.
Program Öğretim Görevlisi Şükrü Bezirci ve Mehmet Menge tarafından icra edilen müzik dinletisi ve yapılan kokteylin ardından sona erdi.
(Haber Merkezi)
HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 60 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ULAŞIM KOLAYLIĞI GÜNDEME ALINDI

ULAŞIM KOLAYLIĞI GÜNDEME ALINDI

Hatay Büyükşehir belediyesi ulaşım dairesi başkanlığı tarafından hazırlanan de  [Devamı]

 ÇORBA EVİ’NE VATANDAŞLARIN YOĞUN İLGİSİ

ÇORBA EVİ’NE VATANDAŞLARIN YOĞUN İLGİSİ

Antakya Belediyesi Mahvel Sosyal Tesisleri’nde bulunan Çorba evi her sabah vatandaş  [Devamı]

Ankara’ya Çıkarma Yapıldı

Ankara’ya Çıkarma Yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkhan İlçe Başkanı Hüseyin Hirfanoğlu, Hassa İl&cce  [Devamı]

O SES YARIŞMASINA KATILAN 2 DEFNELİYE DESTEK

O SES YARIŞMASINA KATILAN 2 DEFNELİYE DESTEK

Defne Belediye Başkanı Dr.İbrahim Yaman, 'O Ses Türkiye' adlı ses yarışmasınd  [Devamı]

KARDEŞLİK,BİRLİK VE BERABERLİK DAİM OLSUN

KARDEŞLİK,BİRLİK VE BERABERLİK DAİM OLSUN

Samandağ‘da geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen Ras-el seni kutlaması   [Devamı]
Resim Galerisi