YAYMAN VE KİMYECİ GAZETECİLERİ ZİYARET ETTİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Antakya’daki aktif gazetecilerle bir araya geldiler. Karadeniz Petek pastanesinde gerçekleşen programda Hatay’daki projelerden bahseden Yayman, Antakya ile ilgili bir hayali olduğuna vurgu yaptı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ARKEOPARKINI KURACAĞIZ…

Antakya’nın önemli dört kapısından biri olan giriş kapısı ‘Halep Kapısı’ olarak bilinen yerden başlayarak, o vadinin içinde Türkiye’nin en büyük arkeopark’lardan birisini Antakya’ya kazandırmak istediklerini söyleyen Yayman, bunun için bir çalışma yapacaklarını aktardı.

UZUN ÇARŞI, ŞAHESER BİR YAPIYA KAVUŞACAK!

Antakya Belediye başkanı İsmail Kimyeci ile beraber yürüttükleri uzun çarşının sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projesinden de bahseden Bakan Yardımcısı Yayman, şunları söyledi; “İpek yolu üstündeki en önemli çarşılardan bir tanesi Antakya uzun çarşıdır ve biz burayı şaheser bir yapıya kavuşturacağız. Esnafımızla sanatkârımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, meslek odalarımızla ve en önemlisi Hatay valiliği ve Antakya Belediyemizle uzun çarşıya Allah nasip ederse en kısa zamanda başlıyoruz.” dedi.

İSTANBUL’DAN SONRA HATAY…

Türkiye’de, İstanbul’dan sonra marka değeri en yüksek şehirlerden bir tanesi Antakya olduğunu söyleyen Yayman, bu değerin daha fazla tanınması için el birliği ile çalışılması gerektiğini söyledi.

MÜZELER KENTİ HATAY…

Konuşmasında, Hatay müzesinin dünyanın en büyük mozaik müzesi olacağını belirterek, o müze için 10 milyon TL ödenek ayrıldığını ve Şubat-Mart ayında tamamen bitmesi planlandığını dile getirdi. Antakya merkezinde bulunan eski müzenin tekrar restore edileceğini söyleyen Yayman, şu ifadelere yer verdi; “Eski müzenin de ihalesi 19 Ocak’ta yapılacak. Eski müzeyi, yani 1934 tarihinde Fransızlar tarafından kurulan müzeyi, yeniden restore ediyoruz ve orayı da bir Türk-İslam eserleri müzesi yapıyoruz. Çünkü Hatay denince akla medeniyetler geliyor. Bu medeniyetlerin önemli unsurlarından bir tanesi de Türkler ve İslamiyet’tir. Orası için de 8 milyon ödenek ayırıyoruz.”dedi.

ANTAKYA’YA MÜJDE…

Bakanlar Kurulundan çıkan kararla artık Hatay’ın bir korumu kurulu müdürlüğü olduğunu söyleyen Yayman, daha önce bunun için insanların Adana’ya kadar gittiği bu karardan sonra artık buna gerek kalmadığını söyledi.

ROMA KÖPRÜSÜNÜ İHYA EDECEĞİZ… 

Yaptığı açıklamada, Antakya’daki tarihi roma köprüsünü de ihya etmek istediklerini söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, bunun için önemli bir süreç başlatacaklarını aktardı.

HATAY’IN EMRİNDEYİZ…

Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı olarak Hatay’ın emrinde olduğunu dile getiren Yayman, şu ifadelere yer verdi; “Eğer Hatay bir açık hava müzesi ise, Hatay bir medeniyetle şehriyse bizde bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız. Söz konusu Hatay ise gerisi teferruattır. Biz birlik ve beraberlik içerisinde bunu yapmak istiyoruz. Birlik ve beraberlik olursa her şey olur. Bizde burada teşkilatımızın emrindeyiz. Belediye başkanlarımızla, ilçe başkanlarımızla, il başkanımızla Hatay’da bir ve beraber olacağız. “ dedi.

YEREL GAZETECİLER, ÇOK ÖNEMLİDİR..

Tüm gazetecilerin gazeteciler gününü kutlayan Yayman, yerel medyanın önemine değinerek şunları söyledi; “Gazeteciliğin ne kadar zor koşullarda yapıldığını bilen, objektif, tarafsız ve ilkeli habercilik yapma peşinde gece gündüz çalışan basın emekçilerine bende saygılarımı sunuyorum. Medya, demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir ve dördüncü kuvvettir. Yasama, yürütme, yargının yanında dördüncü küvettir. Bu anlamda bugün çok anlamlı bir gün. Sadece 10 Ocak’ta değil, biz bütün zamanlarda gazeteci arkadaşlarımızın önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü biz sadece gazetecilerin de değil, sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin, meslek odalarının şehri yönetmek bakımından çok önemli bir işleve sahip olduğunu ve bu şehri beraber yönetme anlayışının çok önemli bir prensip olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bizim partimizin, cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli söylediği bir prensip var ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’. Biz sizleri önce insan olarak görüyoruz. Daha sonra baba, anne, eş, dost, dayı, akraba ve gazeteci olarak görüyoruz. Hepinizin farklı kimlikleri var bu anlamda şehirlerin yönetilmesinde, ortak akılla yönetilmesinde, şehir meclislerinin oluşmasında gazeteciler ve yerel gazeteciler çok çok önemlidir. Antakya gibi bir medeniyetler şehrinde gazeteci olmak da bence önemli bir iştir. Antakya, Türkiye’nin en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesidir.”dedi.

KİMYECİ: GAZETECİLERE MİNETTARIZ…

Toplantıda ayrıca bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, şunları söyledi; “Sizlerin arasında olmak gerçekten heyecan vericidir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Sadece yılda bir gün değil, her bir gün sizlerin için çok özel. Çünkü siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız, halkımızın ihtiyaç duyduğu hem haber hem de bilgi kaynaklarına sizler vasıtasıyla ulaşabiliyor. Sizlerin gerek haberlerinizde gerek makalelerinizde gerek se özel ortamlarda yapmış olduğunuz değerlendirmeler çerçevesinde, basın etik kurallarına uygun bir şekilde, objektif kriterlerle bu değerlendirmeleri yaparak halkımıza bunu ulaştırdığınız için gerek şahsım gerek se Antakya Belediyesi aile ve milletim adına sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten milletimizin ihtiyaç duyduğu konularda bilgilendirmek bağlamında gece gündüz demeden 7 gün 24 saat 365 gün devamlı bir suretle milletimizin için bir gayret içerisindesiniz. Yazın sıcağın etkisiyle, kışın soğuğun etkisiyle hiçbir zaman hiçbir şey sizin haber peşinde koşmaya mani olmuyor. Onun için ne kadar teşekkür etsek azdır. ”dedi. Toplantı sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.(Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 258 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

Çalışanların sırtına yüklenen vergi yükü hakkında Türkiy  [Devamı]

SAMANDAĞ'DA ANAOKULU HİZMETE GİRDİ

SAMANDAĞ'DA ANAOKULU HİZMETE GİRDİ

Özel Bilim Çocuk Anaokulu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’n  [Devamı]

ESKİ İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR

ESKİ İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürl  [Devamı]

BAŞKAN SAVAŞ’TAN TAZİYE MESAJI

BAŞKAN SAVAŞ’TAN TAZİYE MESAJI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İ  [Devamı]

CAMİİ'DE ÇORBA İKRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CAMİİ'DE ÇORBA İKRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Antakya Belediyesi, hafta sonu Habib-i Neccar Camii ve Ulu Camii’de sabah namazına  [Devamı]

Resim Galerisi