Başkan Savaş NTV kanalında Hatay’ı anlattı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 14 Şubat Çarşamba günü Habib-i Neccar Tesisleri’nde NTV akşam haberlerinin canlı yayın konuğu oldu.

NTV muhabiri Buket Aydın Baykal ile sohbet havasında gerçekleştirilen yayında Başkan Savaş, hemşehrilerinin bayrak sevgisinden, Hatay’ın zengin kültürüne kadar birçok konuda merak edilenleri yanıtladı.

BAŞKAN SAVAŞ: AFRİN HAREKÂTINI HATAY HALKI OLARAK DESTEKLİYORUZ

Suriye’nin Afrin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nın önemine değinen Başkan Savaş, “Hatay, 6 buçuk yıldır Ortadoğu’daki savaşla sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak mücadele etmeye çalışıyor. Afrin harekâtı ile ilgili Hatay halkında pozitif bir algı oluştu. Çünkü ülke sınırlarımız ve Suriye topraklarının bütünlüğü için önemli bir harekât. Ordumuzun ve devletimizin yapmış olduğu bu harekâtı Hatay halkı olarak destekliyoruz. Geleceğe umutla bakabilmemiz için bir an önce Ortadoğu’da yaşanan kaosun bitmesini istiyoruz” açıklamasında
bulundu.

"BİZİM HER RENGİMİZ GÖKKUŞAĞI GİBİ SEVGİ TOHUMU EKİYOR"

Hatay’da ikamet eden Suriyeliler için görüşlerini paylaşan Başkan Savaş; “Hatay çok renkli pozitif bir şehir. Her rengimizin baktığı yer Ankara, mutlu olduğu coğrafya Türkiye ve altında huzur içerisinde yaşadığı Türk Bayrağı’dır. Bizim çok renkliliğimiz insanları aldatıyor. Hatay’ın huzurunu bozmaya çalışan iç ve dış güçler var ama bizim her rengimiz gökkuşağı gibi sevgi tohumu ekiyor. 6,5 yıllık Suriye Savaşı’nın gölgesinde el ele şehrimize sahip çıktık. Kimsenin bizim bütünlüğümüzü bozmaya gücü yetmeyecek” ifadelerine yer verdi.

"KURTULUŞ MÜCADELESİ VERMİŞ BİR MİLLET OLARAK ORDUNUN ÖNEMİNİ İYİ BİLİRİZ"

Hatay halkının oldukça misafirperver olduğunu ve askere olan sevgilerine hayran kaldığını ifade eden NTV sunucusunun Baykal’ın ardından konuşmasına devam eden Başkan Savaş, “ Biz Hatay halkı olarak kurtuluş mücadelesi vermiş bir milletiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından yıllarca bağımsızlık mücadelesi vermiş bir serhat şehriyiz. Yani esaret nedir, savaş nedir, ordu nedir, güçlü ordunun ihtiyacı nedir çok iyi bilen bir milletiz. Bu yüzden de bizim ordumuza desteğimiz tam. Bizim iş makinalarımız devletimizin ve ordumuzun bugüne kadar emrindeydi bundan sonra da emrinde olacak” açıklamasında bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ: HATAY’IN TARİHİNİ VE ZENGİN KÜLTÜRÜNÜ TÜM DÜNYA İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Son olarak Hatay’ın zenginliklerinden bahseden Başkan Savaş, “Ortadoğu’daki savaşın gölgesinde geçtiğimiz yıl Avusturalya ile yarışarak EXPO 2021’i almayı başardık. Bundan tam 9 ay sonra 31 Ekim’de Hatay UNESCO tarafından 26’ıncı gastronomi şehri ilan edildi. Biz Hatay’ın hem coğrafyası hem tarihi hem de kültürel varlıkları açısından çok zengin olduğunu biliyoruz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetler yüzyıllarca barış içerisinde yaşamış. Bizler de atalarımızdan almış olduğumuz barış bayrağını çocuklarımıza ve torunlarımıza taşımak için gayret ediyoruz. Gelecek adına bir endişemiz yok ama bir an önce Ortadoğu’daki bu savaşın bitmesini, barışın gelmesini ve Hatay’ın medeniyetini, kültürel zenginliklerini, tarihini ve yöresel lezzetlerini tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 393 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından hayata geçirilen ‘A  [Devamı]

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

Şanlıurfa’nın ev sahipliğinde 27 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında 11 Nisan Sp  [Devamı]

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay’ın sosyal ve kültüre  [Devamı]

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sigortalı kadın vatandaşların doğumdan önc  [Devamı]

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

Uzun yıllar Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (ZİREM) Vakfı’nın başka  [Devamı]

Resim Galerisi