8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Çalışan Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanır ve Birleşmiş Milletler tarafından da tanınmış uluslararası bir gündür.

Dünya Çalışan Kadınlar Gününün kısa tarihçesi şöyle; “ 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 Bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.

Ancak polisin işçilere saldırması ve ardından işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve sonrasında fabrikada çıkan yangından kaçmaya çalışan işçilerin fabrika önünde polis tarafından kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu çoğu kadın 129 işçi yanarak can verdi.

Dünya Kadınlar Günü 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal’e bağlı Kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi veöneri oy birliğiyle kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 16 Aralık 1977 tarihinde aldığı kararla Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart Çalışan Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor.

Hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü kutlar, Peygamber efendimizin “Cennet annelerin ayakları altındadır” sözüyle bitirelim…

Kalın Sağlıcakla…


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 6615 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler