KILIÇDAROĞLU MUHTARLARLA BİRLİKTE

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından projelendirilen eserlerin açılış törenine katılmak üzere Hatay’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yoğun ziyaret programlarının ardından önceki gün akşam Ottoman Palace Hotel’de düzenlenen Hatay Muhtarlar Derneği 3. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Önceki gün akşam Ottoman Palace Hotel’de gerçekleştirilen başkanlığını Mahmut Gülcü’nün yaptığı Hatay Muhtarlar Derneği 3. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, HBB Başkanı Doç. Dr.  Lütfü Savaş, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, HBB Daire Başkanları, Muhtarlar ve çok sayıda STK temsilcileri katılım gösterdi.

GÜLCÜ’DEN KILIÇDAROĞLU’NA VE KATILANLARA TEŞEKKÜR

Tek liste ile gidilen seçimde 418 üyenin tamamının oyunu alan mevcut başkan Mahmut Gülcü güven tazeleyerek yeniden Hatay Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevine seçildi. Hatay Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen yemekte açılış konuşmasını gerçekleştiren Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü; “Gitmediğin yer senin değildir desturuyla bugüne kadar Hatay’ın kıymetli muhtarlarıyla beraber güzel hizmetlere imza attığımızı düşünmekteyim. Gerçekleştirdiğimiz 3’üncü Olağan Genel Kurulu’muza yoğun programları arasında bizlere de zaman ayırarak teşrif eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu’na, kongremizi hiçbir zaman kaçırmayarak muhtarlarımızı yalnız bırakmayan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz’e, Ne zaman ararsam telefonu 7 gün 24 saat açık olan TBMM’de Hatay’ın gururu Milletvekili Serkan Topal’a, Hatay denince akla gelen Allah’ın lütfu olan ve muhtarlarımızın abisi olan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a, HBB Daire Başkanları ve HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye, STK başkanlarımıza ve temsilcilerimize, yol arkadaşlarım olan muhtarlarımıza teşekkür  ediyorum.” dedi.

MUHTARLARIMIZ HATAY’IN BİRLİĞİ İÇİN ÇALIŞMIŞTIR

Hatay Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen gecede bir konuşma gerçekleştiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “2011 yılında Ortadoğu’da savaş planları yapılırken, Hatay’ımızı da karıştırmak isteyenler oldu. O günden sonra belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz ve muhtarlarımızla yaklaşık 2 bin 500 toplantı gerçekleştirdik. En çok da muhtarlarımızın emeği oldu. Allah onlardan razı olsun. Tüm muhtarlarımızın hepsi de Hatay’ımızın birliği, dirliği ve kardeşliği için uğraşmıştır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önünde tüm muhtarlarımıza canı gönülden bir kez daha teşekkür ediyorum. 10 dakikada gerçekleştirilen kongrenin muhtarlarımıza, memleketimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hayırlı olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.

MUHTARLIK KÖKLÜ BİR MESLEĞE SAHİPTİR

Hatay Muhtarlar Derneği 3’üncü Olağan Genel Kurulu’na katılarak gecede bir konuşma gerçekleştiren CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde ilk muhtarlık seçimi 1833 yılında yapılmıştır. Muhtarlık bu kadar köklü bir mesleğe sahiptir. Bu kadar köklü bir mesleğe sahip olan muhtarlığa karşı gereken önem şu ana kadar verilmiş değildir. Muhtarlık kurumunun güçlü olduğu yerde, Türkiye’de demokrasi güçlü olur. Demokrasinin gücü, muhtarlık seçimlerinin rahat ve özgür bir ortamda yapılmasına bağlıdır.” dedi.

BAĞIMSIZ MUHTARLAR KANUNU HAZIRLANMALI?

Anayasa’da 82 kanun, 354 maddede muhtar adının geçtiğini ve Bağımsız Muhtarlar Kanunu’nun hazırlanması gerektiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Belediye başkanlarının var. Milletvekillerinin var. Seçimle gelen herkesin var, ama muhtarların yok. Niye yok? Olması lazım. Bunu isteyin, hak edin, mücadele edin, size sözüm söz, sizin mücadelenizi sonuna kadar destekleyeceğim. Muhtarlarımız ayrıca belediye meclisinde söz sahibi olmalı. Seçildiği mahalle ile ilgili bir durum görüşüldüğü zaman, mahalle muhtarlarımız mahallesi ile ilgili bir karar alındığı zaman haberi ve bilgisi olmalıdır. Eğer kendi mahallesi ile ilgili alınan bir karardan muhtarın haberi olmuyorsa, siyasi iktidar kim olursa olsun muhtarlarımıza önem vermiyor demektir. Bununla ilgili yasal düzenleme gelirse destek vereceğiz. Fakat bize yetki verirseniz kesinlikle yapacağız.” dedi.

MUHTARLARIN MAKAMI VE BİNASI OLMALI?

Seçimle gelenlerin makamının belli olduğunu fakat muhtarların ise yerinin belli olmadığını belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Belediye Başkanlarının, milletvekillerin makamı ve yeri belli. Muhtarlarımızın var mı böyle bağımsız bir makamı veya yeri? Yok. Hangi gerekçe ile yok? Milletvekili, Belediye Başkanı seçimle geliyor da, muhtar atamayla mı geliyor? Muhtarlarımız da seçimle geliyor. Muhtarlarımızın bağımsız bir yeri ve binası olmalıdır. Nasıl mı? Binanın yerini genel bütçe temin etmeli ve muhtarlık binası yapılmalıdır. Bu konuda hükümete önerilerimiz var diyorsanız, yerine getirilmedi ise bize yetki verin ve bina nasıl yapılırmış göreceksiniz.” diye konuştu.

MUHTARLARIN “MUHTARLIK BÜTÇESİ” OLMALI?

Muhtarların ‘Muhtarlık Bütçesi’ olması gerektiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Milletvekillerin aylıkları ve tahsisatları var. Belediye Başkanlarının aylıkları var, bütçeleri var, tahsisatları var. Muhtarların var mı? Yok. Niye yok. Muhtarlarımızın bütçesi niye yok? Muhtarımızın muhtarlık bütçesi de olması lazım. Muhtarlık Bütçesi nasıl olur? Zaten ülkede yeteri kadar para yok, gelir yok, herkes avutuyor para para diye, muhtara para düşer mi? Evet, düşer. Hepimiz bir evde oturuyoruz. Emlak vergisi ödüyoruz. Toplanan para belediyeye gidiyor. Bu paranın yüzde 1’i muhtarlara tahsis edilse ne olur? Kıyamet mi kopar? Hayır. Demek ki muhtarlık kurumuna bütçe tahsis edilebilir.” diyerek TBMM’de gerçekleştirilen Salı toplantılarının 1 saatini muhtarların sorunlarına ayıracağını belirterek sözlerini tamamladı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN HİZMET EDENLERE TEŞEKKÜR BELGESİ

Hatay Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen geceye katılım gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Hatay’a gerçekleştirdiği üstün hizmetlerden dolayı HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye, HBB Özel Kalem Müdürü Orçun Kılıççıoğlu’na, HBB Fen İşleri Daire  Başkanı Nihat Tazeaslan’a ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz’e teşekkür belgesi verildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN MUHTARLARA PLAKET

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerine, Hatay Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerine ve Kurucu Üyelere yönelik Hatay Muhtarlar Derneği tarafından yaptırılan plaketler takdim edildi. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 359 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından hayata geçirilen ‘A  [Devamı]

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

Şanlıurfa’nın ev sahipliğinde 27 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında 11 Nisan Sp  [Devamı]

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay’ın sosyal ve kültüre  [Devamı]

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sigortalı kadın vatandaşların doğumdan önc  [Devamı]

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

Uzun yıllar Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (ZİREM) Vakfı’nın başka  [Devamı]

Resim Galerisi