ÇOCUKLARA AİLE DESTEĞİ ÖNEMLİ

Yaz tatili sonrası okula başlayacak öğrencilerin adaptasyon sürecinde ailelere önemli görevler düştüğünü belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, ailelerin bu süreçte öğrenciye destek olarak, onların  endişelerini en aza indirgemesi gerektiğini ifade etti.

Ailelerin, tatil sonrası, elektronik alet kullanma sürelerine sınırlandırma getirmelerinin okul süreci için önemli olduğunu vurgulayan Gamze Uygun Ekenel, “Okul başladıktan sonra çocuğunuz okula gitmeyi reddediyor olabilir. Siz ona tatil sonrasında okula gitmenin zor olduğunu, onun okula gitmek istemediğini anladığınızı dile getirebilirsiniz. Ancak, okula gitmesi konusunda kararlı olmalısınız. Çocuğunuz sizin net tavrınızı gördüğünde okula adaptasyonu kolaylaşacaktır. Tatil süresince biraz daha serbest bıraktığımız televizyon izleme, bilgisayar ve diğer elektronik alet kullanma sürelerini, ona nedenlerini açıklayarak sınırlandırmalar getirilmelidir. Bu çocukların en çok zorlandıkları ders çalışmaya başlama sürecini hızlandıracak, derse daha fazla adapte olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuz, masa başında oturma konusunda zorlanmalar yaşıyor olabilir. Onlara bu konuda destek olmanız önemlidir. Çocuğunuz derse başladığı an itibariyle onun dikkat süresini de göz önünde bulundurarak, ortalama 45 dakika sonra, sevdiği ve istediği yiyecekler veya aktivitelerle motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzun ders çalıştığı saatler de onun da içinde bulunmak isteyeceği aktivitelerden kaçınmalısınız. Bu konuda özverili davranırsanız çocuğunuzun adapte olması kolaylaşacaktır. Çocuğunuz okula uyum sağlama, derse adapte olma, hedeflerine ulaşamama gibi sıkıntılar yaşıyorsa bir uzman desteği almanız bu süreci hızlandırabilir” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 244 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından hayata geçirilen ‘A  [Devamı]

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

Şanlıurfa’nın ev sahipliğinde 27 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında 11 Nisan Sp  [Devamı]

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay’ın sosyal ve kültüre  [Devamı]

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sigortalı kadın vatandaşların doğumdan önc  [Devamı]

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

Uzun yıllar Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (ZİREM) Vakfı’nın başka  [Devamı]

Resim Galerisi