ÇOCUKLARA AİLE DESTEĞİ ÖNEMLİ

Yaz tatili sonrası okula başlayacak öğrencilerin adaptasyon sürecinde ailelere önemli görevler düştüğünü belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, ailelerin bu süreçte öğrenciye destek olarak, onların  endişelerini en aza indirgemesi gerektiğini ifade etti.

Ailelerin, tatil sonrası, elektronik alet kullanma sürelerine sınırlandırma getirmelerinin okul süreci için önemli olduğunu vurgulayan Gamze Uygun Ekenel, “Okul başladıktan sonra çocuğunuz okula gitmeyi reddediyor olabilir. Siz ona tatil sonrasında okula gitmenin zor olduğunu, onun okula gitmek istemediğini anladığınızı dile getirebilirsiniz. Ancak, okula gitmesi konusunda kararlı olmalısınız. Çocuğunuz sizin net tavrınızı gördüğünde okula adaptasyonu kolaylaşacaktır. Tatil süresince biraz daha serbest bıraktığımız televizyon izleme, bilgisayar ve diğer elektronik alet kullanma sürelerini, ona nedenlerini açıklayarak sınırlandırmalar getirilmelidir. Bu çocukların en çok zorlandıkları ders çalışmaya başlama sürecini hızlandıracak, derse daha fazla adapte olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuz, masa başında oturma konusunda zorlanmalar yaşıyor olabilir. Onlara bu konuda destek olmanız önemlidir. Çocuğunuz derse başladığı an itibariyle onun dikkat süresini de göz önünde bulundurarak, ortalama 45 dakika sonra, sevdiği ve istediği yiyecekler veya aktivitelerle motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzun ders çalıştığı saatler de onun da içinde bulunmak isteyeceği aktivitelerden kaçınmalısınız. Bu konuda özverili davranırsanız çocuğunuzun adapte olması kolaylaşacaktır. Çocuğunuz okula uyum sağlama, derse adapte olma, hedeflerine ulaşamama gibi sıkıntılar yaşıyorsa bir uzman desteği almanız bu süreci hızlandırabilir” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 127 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

Hastanelerde görevi başında iken öldürülen hekimler dolayısıyla Y  [Devamı]

HASİAD’DAN PANEL

HASİAD’DAN PANEL

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Bahçeşehir Koleji Konferan  [Devamı]

ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE UYARI!

ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE UYARI!

Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, katledilen doktor hakkında   [Devamı]

KERİMOĞLU İSTANBUL'DA TOPLANTIYA KATILDI

KERİMOĞLU İSTANBUL'DA TOPLANTIYA KATILDI

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burha  [Devamı]

BAŞSAVCI ATAMAN'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

BAŞSAVCI ATAMAN'DAN VALİ ATA'YA ZİYARET

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman’ı makamında a  [Devamı]

Resim Galerisi