ÇOCUKLARA AİLE DESTEĞİ ÖNEMLİ

Yaz tatili sonrası okula başlayacak öğrencilerin adaptasyon sürecinde ailelere önemli görevler düştüğünü belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, ailelerin bu süreçte öğrenciye destek olarak, onların  endişelerini en aza indirgemesi gerektiğini ifade etti.

Ailelerin, tatil sonrası, elektronik alet kullanma sürelerine sınırlandırma getirmelerinin okul süreci için önemli olduğunu vurgulayan Gamze Uygun Ekenel, “Okul başladıktan sonra çocuğunuz okula gitmeyi reddediyor olabilir. Siz ona tatil sonrasında okula gitmenin zor olduğunu, onun okula gitmek istemediğini anladığınızı dile getirebilirsiniz. Ancak, okula gitmesi konusunda kararlı olmalısınız. Çocuğunuz sizin net tavrınızı gördüğünde okula adaptasyonu kolaylaşacaktır. Tatil süresince biraz daha serbest bıraktığımız televizyon izleme, bilgisayar ve diğer elektronik alet kullanma sürelerini, ona nedenlerini açıklayarak sınırlandırmalar getirilmelidir. Bu çocukların en çok zorlandıkları ders çalışmaya başlama sürecini hızlandıracak, derse daha fazla adapte olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuz, masa başında oturma konusunda zorlanmalar yaşıyor olabilir. Onlara bu konuda destek olmanız önemlidir. Çocuğunuz derse başladığı an itibariyle onun dikkat süresini de göz önünde bulundurarak, ortalama 45 dakika sonra, sevdiği ve istediği yiyecekler veya aktivitelerle motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzun ders çalıştığı saatler de onun da içinde bulunmak isteyeceği aktivitelerden kaçınmalısınız. Bu konuda özverili davranırsanız çocuğunuzun adapte olması kolaylaşacaktır. Çocuğunuz okula uyum sağlama, derse adapte olma, hedeflerine ulaşamama gibi sıkıntılar yaşıyorsa bir uzman desteği almanız bu süreci hızlandırabilir” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 180 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

Çalışanların sırtına yüklenen vergi yükü hakkında Türkiy  [Devamı]

SAMANDAĞ'DA ANAOKULU HİZMETE GİRDİ

SAMANDAĞ'DA ANAOKULU HİZMETE GİRDİ

Özel Bilim Çocuk Anaokulu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’n  [Devamı]

ESKİ İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR

ESKİ İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürl  [Devamı]

BAŞKAN SAVAŞ’TAN TAZİYE MESAJI

BAŞKAN SAVAŞ’TAN TAZİYE MESAJI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İ  [Devamı]

CAMİİ'DE ÇORBA İKRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CAMİİ'DE ÇORBA İKRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Antakya Belediyesi, hafta sonu Habib-i Neccar Camii ve Ulu Camii’de sabah namazına  [Devamı]

Resim Galerisi