ARSUZ’UN DOĞAL GÜZELLİĞİ "SEYDİ"

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Doğa ve Su Sporları Festivali kapsamında Hacıahmetli mahallesinde bulunan Seydi ’ye (Meryem Ana Havuzu) yapılan doğa yürüyüşüne katılarak, “Seydi” hakkında bilgiler verdi.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Hristiyan inanışına göre, Meryem Ana’nın, Kudüs'ten Efes Antik Kent’e yürürken, yıkandığı yer olarak bilindiğini belirtti.

Başkan Culha, “Belediyemiz ve Kaymakamlığımızın düzenlediği Arsuz Doğa ve Su Sporları Festivali kapsamında bugün dağcı kulüplerimizle birlikte, yürüyüş takımlarımızla birlikte, Hacıahmetli mahallesinde bulunan Seydi mıntıkasına hep beraber yürüyüş yaptık. Tabi yöre halkı çok iyi bilir, bazı dışardan arkadaşlarımızda bilirler. Seydi tarihsel öneme sahip bir nokta. Meryem Ana’nın yıkandığı yer olarak bilinir. Şu anda tam bizde o noktadayız. Hristiyan âlemi için çok önemli ve çok kutsal sayılan bir yerde, işte gördüğünüz gibi müthiş bir doğa güzelliği ve bu doğa güzelliğini değerlendirmeye çalışan insanlarımız. Buraları, bu güzellikleri, tarihi önem arz eden güzel yerleri ilçemize kazandırmak, turizme katkı sunmak, dağcılık turizmine kazandırmak adına bizlerde gerekli etüt çalışmalarını yaptık ve inşallah buranın kullanılabilir hale gelmesini sağlayacağız. Zaten geçmişte burası Hristiyan arkadaşlarımız tarafından çok sık kullanılan yerlerdi. Fiziki koşullar sağlanması durumunda burası işlevsel hale gelecektir. İlçemizin turizmine ciddi katkı sunacaktır.” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 5163 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler