SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ!

Hastanelerde görevi başında iken öldürülen hekimler dolayısıyla Yeni Devlet Hastanesi girişinde bir basın açıklaması gerçekleştiren Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz; “2014 yılında TTB olarak titiz bir çalışmayla ‘Sağlıkta Şiddet Yasası Tasarısı’nı hazırladık. Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? Sağlıkta Şiddet Yasası’nın hemen şimdi çıkarılmasını istiyoruz.” dedi.

Görev başında bulunup hastası tarafından öldürülen hekimlere yönelik olarak Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından Yeni Devlet Hastanesi girişinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen açıklamada şu ifadelere yer veren Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz; “Sabah işe gitmek için evden çıkıp, iş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmiyoruz! Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının görevi başında öldürmesini kabul etmiyoruz.” dedi.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI PİYASA ODAKLI BİR PROGRAMDIR!

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın hekimlerin hastalarla karşıya getirilmesi için hazırlanmış bir program olduğunu savunan HTO Başkanı Dr. Cengiz Haksöz; “Bu süreci hazırlayan nedenleri biz biliyoruz. 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bu yana söylüyoruz. Bu program piyasa odaklı bir programdır. Bu program sağlık hizmetine meta, hastaya müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile hastasını karşı karşıya getirir!” dedi.

YASANIN ÇIKMASI İÇİN KAÇ HEKİMİN ÖLMESİNİ BEKLİYORSUNUZ?

Türk Tabipler Birliği tarafından hazırlanan Sağlıkta Şiddet Yasası’nın hemen çıkarılmasını istediklerini söyleyen HTO Başkanı Dr. Cengiz Haksöz; “Sağlıkta şiddet tablosu bu boyuta gelmesine karşın teklifimizi dikkate almak ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? Biz hekimler buna tahammül etmeyeceğiz! Bunu kabul etmeyeceğiz! Sağlıkta Şiddet Yasası’nın hemen şimdi çıkarılmasını istiyoruz.” dedi.

7 GÜN BOYUNCA NÖBET EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak bugünden itibaren sağlıkta şiddete karşı eylem programını başlattıklarını belirten HTO Başkanı Dr. Cengiz Haksöz; “Bu doğrultuda 10 Ekim 2018 gününden başlamak üzere 7 gün sürecek ‘Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyorum’ temalı nöbet eylemlerini başlatıyoruz. Tüm Türkiye çapında, kentlerin bilinen alanlarında, parklarında 18.00-20.00 saatleri arasında en geniş katılımla bu nöbet eylemlerini gerçekleştireceğiz. Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılıncaya ve sağlık alanındaki şiddet önleninceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 5761 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler