GÜZELMANSUR’DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, artan konkordato ilanlarıyla birlikte riske giren işçi alacaklarını verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Güzelmansur Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, konkordato ilan eden firmalarda çalışan işçi alacaklarına çözüm olarak sunulan Ücret Garanti Fonu’nun yetersizliğine dikkat çekti.

Ücret Garanti Fonu ödemelerinde yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşandığını vurgulayan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizle birlikte konkordato ilan eden firmalara her gün yenileri eklenmektedir. Bu durumun yansımalarından biri de Ücret Garanti Fonu kapsamında ödeme yapılan emekçi sayısında ve ödeme miktarındaki artışta görülmektedir. 2017 Ekim ayında Ücret Garanti Fonu’ndan 315 kişiye 1 milyon 36 bin 190 TL ödenirken, yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 2018 Ekim ayında 3 bin 379 kişiye 13 milyon 993 bin 417 TL ödenmiştir. Ancak Ücret Garanti Fonu konkordato ilan eden işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışan emekçiler için ve yalnızca 3 aylık alacaklarına kadar çare olabilmektedir. Konkordato ilan eden işyerlerinde 1 yıldan daha az süre çalışanlar ile 3 aydan daha fazla süre alacağı olan emekçiler ise alacaklarını alamamakta, açlıkla, yoksullukla ve haciz tehlikesi ile yaşamaktadırlar.” dedi.

CHP’li Güzelmansur’un Cumhurbaşkanı Yardımcısına yönelttiği sorular şunlar:

1. Son 6 ayda, aylar itibarıyla çalıştığı işyeri konkordato ilan ettiği için Ücret Garanti Fonu’na müracaat eden kişi sayısı kaçtır? Bu müracaatlardan kaçı Ücret Garanti Fonu kriterlerine uymadığı için reddedilmiştir?

2. Son 6 ayda konkordatoya müracaat eden şirket sayısı aylar ve sektörler itibarıyla kaçtır?

3. Son 6 ayda konkordato ilan eden şirket sayısı aylar ve sektörler itibarıyla kaçtır?

4. Konkordato ilan eden işyerinde çalışanların alacakları için oluşturulan Ücret Garanti Fonu’ndan daha fazla emekçinin yararlanabilmesi için “en az 1 yıl süreli çalışma” ve “3 aya kadar olan alacağı ödeme” şartlarında esnetme yapılması düşünülmekte midir? (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 551 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

Çalışanların sırtına yüklenen vergi yükü hakkında Türkiy  [Devamı]

SAMANDAĞ'DA ANAOKULU HİZMETE GİRDİ

SAMANDAĞ'DA ANAOKULU HİZMETE GİRDİ

Özel Bilim Çocuk Anaokulu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’n  [Devamı]

ESKİ İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR

ESKİ İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürl  [Devamı]

BAŞKAN SAVAŞ’TAN TAZİYE MESAJI

BAŞKAN SAVAŞ’TAN TAZİYE MESAJI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İ  [Devamı]

CAMİİ'DE ÇORBA İKRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CAMİİ'DE ÇORBA İKRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Antakya Belediyesi, hafta sonu Habib-i Neccar Camii ve Ulu Camii’de sabah namazına  [Devamı]

Resim Galerisi