MEMUR-SEN'DEN İDAMLARA TEPKİ

Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan:

MISIR’DA İDAMLARI DURDURMAK İÇİN İNSANLIK AYAĞA KALKMALIDIR!

Mısır’da 9 müslümanın idam edilmesinin ardından bir yazılı açıklama gerçekleştiren Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, “Emperyalist dünyanın ve işbirlikçi bazı Arap ülkelerinin desteğini alan Sisi, dünyanın kör vicdanından ve ümmetin sessizliğinden güç alarak gittikçe daha da Firavunlaşmakta, Firavun’un Hz. Musa’nın kavmine yaptıklarının bir benzerini binlerce yıl sonra Mısır’da masum Müslüman kitlelere yapmaktadır. Firavunlaşan Sisi cuntasının idamlarını durdurmak için insanlık ayağa kalkmalıdır!” dedi.

Mısır’da geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız 9 gencin idam edilmesinin ardından Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, “Darbeci Sisi hükümeti bugüne kadar göstermelik yargılamalarla idama mahkûm ettiği 165 masum kardeşimizi idam etti. Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişi var. Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve de çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin yapılan yargılamalar devam ediyor ve kurulan yargı tiyatrosunda yeni idam kararları veriliyor. Cunta yargısı daha geçen Eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci’nin de bulunduğu 75 kişiyi daha idama mahkûm etti. İdam kararlarını tüm dünyanın gözleri önünde sessiz sedasız uygulayan Sisi cuntası bu kadar ölümlere rağmen kana doymuyor. Geçtiğimiz günlerde de 9 genç, cunta tarafından haksız yere idam edildi.” dedi.

KATLİAM, GÖZYAŞI, İŞKENCE, İDAMLARA KARŞI DÜNYA SESSİZ

İslam ülkelerinde kan, savaş ve gözyaşının hakim olduğunu belirten Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan; “Bugün bütün İslam dünyası benzer bir saldırı altında. Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor; dünya sessiz. Çin’de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor; dünya sessiz. Filistin’de her gün siviller, masumlar katlediliyor; dünya sessiz. Arakan’da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor; dünya sessiz. Yemen’de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor; dünya sessiz. Suriye’de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz. İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idam.” dedi.

MAZLUM TOPLUMLARIN BAŞKA ÇIKAR YOLU YOKTUR

İslam ülkelerinin artık seslerini ve güçlerini birleştirmesinin vaktinin geldiğini belirten Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan; “Mısır’da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki dünyada saflar nettir. Bir tarafta emperyalizm ve onların işbirlikçi kuklaları; diğer tarafta sömürülen ve ezilen kitlelerle onların sesi olma onurunu canlarıyla ödeyen vicdanlı insanlar. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük nutku çekenlerle İslam dünyasını kana bulayanlar aynı safta ve aynı kesimler. Mazlum toplumların ve Müslüman ümmetinin kendi göbeğini kendisinin kesmesinden başka çıkar yol yoktur. Ümmetin “vasat”laşması ve Mazlumların dayanışması yeniden diriliş ve uyanışın ön şartıdır. Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek görülmemektedir.” dedi.

İDAMLARIN DURMASI İÇİN İSLAM BİRLİĞİ TEŞKİLATI ACİL TOPLANMALIDIR

Mısır Devlet Başkanı Sisi’yi gerçekleştirdiği idamlardan dolayı kınadıklarını belirten Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan; “Bu vesileyle Memur-Sen ve STK temsilcileri olarak, Mısır’daki idamların durması için bütün onurlu kesimlerin insanlık ortak paydasında, hak ve adaletten yana birleşmeleri ve güçlü bir itirazda bulunmaları çağrımızı yineliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatına acil toplanma çağrısı yapıyoruz. Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Mısır’da idam edilen gençlerimizin şehadetleri vesilesiyle kendilerine rahmet, ailelerine ve bütün İslam ümmetine başsağlığı diliyor, Mısır zindanlarındaki masum ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma irademizi bir kez daha ifade ediyoruz.” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 11534 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler