İLK BEYİN BALONCUĞU AMELİYATI YAPILDI

Hatay Devlet Hastanesi'nde ilk beyin baloncuğu (Anevrizma) ameliyatı gerçekleştirildi.

Suriye'de ani başlayan şiddetli baş ağrısı nedeniyle Hatay Devlet Hastanesi’ne sevk edilen hasta, beyin kanaması (subaraknoid kanama) tanısıyla Beyin Cerrahi Servisinde yapılan beyin anjiyosu (DSA)'nda beyin damarlarında iki adet baloncuk (anevrizma) tespit edilmesinin ardından, Hatay Devlet Hastanesi doktorlarından Beyin Cerrahi Op. Dr. Murat Kocaoğlu ve Op. Dr. Alaettin Kerimoğlu tarafından ameliyata alınarak ve kanayan beyin damar baloncukları kapatılarak başarılı bir ameliyat gerçekleştirilmesiyle ilk beyin baloncuğu operasyonu yapıldı.

BEYİN ANEVRİZMASI SAATLİ BOMBA GİBİ TEHLİKELİDİR

Hatay Devlet Hastanesi’nde ilk defa gerçekleştirilen beyin baloncuğu ameliyatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Op. Dr. Murat Kocaoğlu yaptığı açıklamada; “Birçok kişide oluşabilecek ancak belirti vermeyen bir hastalık olan Anevrizmanın tespitinin zor olduğunu, kanayana kadar bir belirti göstermemektedir. Bu nedenle gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları önemsemek gerekiyor. Bu sayede zamanında yapılan tetkiklerle ortaya çıkabilecek beyin baloncuğuna doğru ve zamanında müdahale hayat kurtarmaktadır. Bu hastalığın halk arasında baloncuk olarak bilinen beyin anevrizmasının kafada ne zaman patlayacağı belli olmayan bir saatli bomba gibi tehlikelidir. Ailesinde beyin kanaması geçirenler, bilinen damar hastalıkları olanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı olanlar, alkol ve sigara kullananlar risk altındadır. Bu nedenle her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bu hastalıktan korunabilmek için vatandaşlarımızın erken teşhis ve tedavi için hekim kontrolünde olmaları ve baş ağrılarını önemsemeleri gerekmektedir.” dedi.

AMELİYATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİREN HEKİMLERİMİZİ KUTLUYORUM

Göreve gelmesinin ardından Hatay Devlet Hastanesi’nde gözle görülür güzel işlere imza atmaya başlayan Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu ise yaptığı açıklamada; “Hastanemiz günden güne hasta odaklı hizmet kalitesini arttırmaktadır. Artık birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde gelişen tıp teknolojisi ile birlikte hastalarımız mağdur olmadan, zaman kaybetmeden ve il dışına sevk etmeden kendi hastanemizde tedavi ediyoruz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hekim arkadaşlarıma göstermiş oldukları özveriden ve gayretten dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 10999 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler