SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerde bulunan okullarda eğitim gören öğrencilere İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yürütülen ‘Sevgi Öğünü’ projesi kapsamında beslenme ikramı yapılıyor.

İç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’nin kuzeyindeki sığınmacı kampları ve merkezi yerleşim yerlerindeki bölge okullarında eğitim gören öğrencilere yönelik İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘Sevgi Öğünü’ adı altında bir proje başlatıldı.

10 BİN SAVAŞ MAĞDRU ÇOCUK

Bu proje kapsamında 10 bin savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi öğrenciye eğitim gördükleri okullarında haftanın 4 günü beslenme ikram ediliyor. Öğrencilere dağıtılabilmesi için beslenme uzmanları tarafından hazırlanan menülerde; lahmacun, sandviç, galeta, falafel, kek, ayran ve meyve suyu gibi çeşitli besinler bulunuyor.

SEVGİ ÖĞÜNÜ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİK

İHH Suriye Çalışmaları Eğitim Koordinatörü Sebahattin Aydın, yaptığı  açıklamada, projenin eğitim yılının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Aydın, Sevgi Öğünü projesinin bağışlarla yürütüldüğünü belirterek, ‘‘BM raporuna göre Suriye’de 2 milyonu aşkın çocuk okula gidemiyor. Bir şekilde okula gitme imkanı elde edenler ise zor şartlarda eğitim görüyor. Suriye’deki okullarda öğretmen, sıra, masa, yazı tahtası, kırtasiye malzemesi kadar beslenme ihtiyacı da önemli bir sorun teşkil ediyor. Bu sorunu gidermek amacıyla bağışlarla yürütebileceğimiz Sevgi Öğünü projesini hayata geçirdik’’ dedi.

RESTEK VERMEYE DEVAM

10 bini aşkın Suriyeli öğrencinin projeden faydalandığını anlatan Sebahattin Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Suriye’nin kuzeyindeki İdlib, Afrin, el Bab, Cerablus, Tel Abyad ve Rasulayn bölgeleri başta olmak üzere birçok sahada beslenme ikramlarımız sürüyor. Çoğunluğu yetim olan 10 binden fazla çocuğumuz bu projeden faydalanıyor. Bir çocuğun 1 günlük beslenme menüsünün maliyeti ise 5 TL tutuyor. Tüm hayırseverleri Sevgi Öğünü projesine destek vermeye davet ediyorum.” (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16.02.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 54 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler