HATAY’DA KAÇ ESNAF KEPENK KAPATTI?

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a Hatay’da kepenk kapatan esnaf szayısını sordu. Tokdemir TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin, Ticaret Bakanı Pekcan tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istedi.

Tokdemir verdiği soru önergesinde, “Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyon verilerine göre 2020 yılı itibarıyla 99 bin 588 dolayında esnafın ekonomik kriz sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı, söz konusu rakamın mevcut pandemi ile beraber 2021 yılı mayıs itibarıyla 110 bini aşacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla hem mevcut ekonomik krizin derinleşmesi hem de sonrasında ortaya çıkan pandemi sebebiyle mücbir sağlık önlemleri gerekçesiyle kepenk indiren esnafların ekonomik ve sosyal anlamda desteklenmesi elzem bir hale gelmektedir.” Dedi.

Tokdemir bu bağlamda, Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti, “Hatay ve ilçelerinde 2020 yılından bu yana kapanan esnaf sayısı kaçtır? Söz konusu kapanma durumlarının gerekçeleri nelerdir? 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafalar için zarar tazmini noktasında bir önlem paketi oluşturma çalışması bulunmakta mıdır? Esnaf ve sanatkârların kira, SGK pirim ödemeleri ve vergi borçlarına yönelik bir destek paketi hazırlığı var mıdır? Esnaflara sağlanan Hazine destekli kredilerin yeterli olmadığı ve her nev’i esnafı kapsamadığı bilinmektedir. Bu kapsamda destek kapsamının genişletilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?” (HASAN HAMDERİ)   

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22.02.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 59 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler