Yeşil Alan Olsun

Çinçin ; "Vakıf İşhanı’nın Yeri Yeşil Alan Olsun"

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşen ve Hatay’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanlarının katılım gösterdiği ortak basın açıklamasında  hali hazırda yıkılmış bulunan Mehmet Şah Vakfının yeri için yeşil alan olsun talebinde bulunuldu.Toplantıya katılım gösteren STK ve Meslek Odaları adına Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada: “Sevgili hemşerilerim, Değerli Hatay Halkı; Bir şehrin yaşanılabilir olmasının temel prensiplerinden biri de sahip olduğu yeşil alanlarının niteliğidir. Metropollerin ve turistik illerin tamamında insanların huzurlu ve mutlu zaman harcadıkları parklara rastlarız. Şehrin sahip olduğu bu tür alanların kıymeti salgın hastalık döneminde bir kez daha önem kazanmıştır.

Antakya şehir merkezi yeşil alan konusunda ne yazık ki istenilen noktada değildir. Havadan bakıldığında tek yeşil sahamızın Antakya Atatürk Parkı ve Mezarlık bölgesi olduğunu üzülerek görmekteyiz. Köprübaşı’nda mevcut ve hali hazırda yıkılmış bulunan Mehmet Şah Vakfı arsasının Antakya merkezine yeşil alan olarak kazandırılması konusunda tüm atanmış ve seçilmişler mutabıktır. Hatay halkı da bunu aynı şekilde arzu etmektedir.

Şuna inanıyoruz ki bu alanın ilimize kazandırılması ekonomik ve sosyal bakımdan tarihi bir sorumluluktur. Biz aşağıda imzası bulunan Meslek Odaları ve STK’lar olarak bu konuda yetkili mercilere maddi manevi tam destek vermeye hazırız. Sürecin önündeki bürokratik engeller süratle kaldırılmalıdır. Aksi durumda yarın çok geç kalınmış olacaktır.

Hatay halkı ve şehrimizin tüm Meslek Odaları ile STK’ları olarak bu bölgenin yeşil alan olacak şekilde fonksiyonlandırılmasını talep ediyoruz. Bu tarihi sorumluluk için tüm tarafları somut adım atmaya ve daha fazla çaba göstermeye davet ediyoruz.

Gelecek nesillere oksijeni bol ve sağlıklı ortamlar aktarmak adına öncelikle Devletimizin temsilcisi Sayın Valimize, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Vakıflar Bölge Müdürlüğüne açık çağrımızdır.Sesimize kulak verin” dedi. (TALİP KÖLEOĞLU)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01.03.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 112 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler