ÇALIŞMA ŞARTLARI DÜZELTİLMELİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, infaz koruma memurlarının şartlarının düzeltilmesi gerektiğini .ildir. Konuyu verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyan Şahin, “İnfaz ve koruma memurları, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Hizmetlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğüne göre vücut ve ruh bütünlüğünün korunması gereken hükümlü ve tutukluların ve kurumun her türlü asayişini, disiplinini, eğitim ve bireysel gelişim programlarına ve sağlık hizmetlerine katılmasının sağlanması işini icra etmektedirler.” dedi.

İNFAZ KORUMA MEMURLARI SAHA MEMURUDUR

Diğer güvenlik birimleri gibi riskli bir meslek faaliyeti yürüttüklerini belirten Şahin, “İnfaz ve koruma memurları yaptıkları işin soruşturma, kovuşturma ve infaz aşamasında, ülkemizin kolluk kuvvetleri olan Emniyet ve Jandarma teşkilatının muhatap olduğu aynı suç ve suçlu gruplarıyla muhatap olmakta, ancak Emniyet ve Jandarma teşkilatları personelinin sahip olduğu özlük haklarından mahrum, daha güvencesiz olarak çalışmaktadır. Bu durum benzer işi yapan meslek grupları arasında ayrımcılığa neden olmakta ve iş barışını bozmaktadır. Unutulmamalıdır ki infaz koruma memurları masa başı memuru değil, saha memurudur.’’

SORULARININ YANITLANMASINI İSTEDİ

“İnfaz koruma memurlarının, kolluk kuvvetlerine benzer bir görev üstlenmelerine rağmen emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfında değil, genel idari hizmetler sınıfında sayılmalarından dolayı özlük haklarında önemli eksiklikler ve sorunlar yaşandığını gördükleri için konuyu meclis gündemine taşıdıklarını ve mesleğin tehlikeleri ile zorlukları göz önüne alındığında gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılma ve infaz koruma memurlarının da emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfına alınması konusunda AKP hükümetini göreve davet ettiklerini söyleyen CHP’li Şahin, Adalet Bakanı tarafından şu soruların cevaplandırılmasını istedi,  İnfaz ve koruma memurluğu mesleğinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Emniyet ve Jandarma Hizmetleri sınıflarında olduğu gibi sınıflandırılması, amirleri ile birlikte organik bir teşkilat yapısı oluşturacak şekilde ayrı bir sınıf olarak tanımlanması için çalışmanız var mıdır?İnfaz ve koruma memurlarının özlük hakları ile birlikte Emniyet Hizmetleri Sınıfında tanımlanması yönünde bir çalışma var mıdır? İnfaz ve koruma memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi için bir çalışmanız var mıdır? Sözleşmeli olarak çalışan infaz ve koruma memurlarının kadroya alınması için bir çalışmanız var mıdır?” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03.03.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 101 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler