ANTAKYA TOPLUM MERKEZİ AÇILDI

Hatay’da Antakya Belediyesi,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Save The Children’nin iş birliği ile yapılan Antakya Toplum Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Toplumun her kesimine yönelik eğitim öğretim hizmeti verebilmek amacıyla hazırlanan Toplum Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitim ve öğretimine büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda daha önce hizmete sunduğumuz bilim merkezimizde çocuklarımıza bilim, astronomi, robotik kodlama, zeka gelişimi eğitimleri verilecek.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZI YENİDEN KAZANACAĞIZ

Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü, “Şimdi de Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Save The Children Türkiye kuruluşu iş birliği ile çeşitli nedenlerle eğitim öğretim alamayan, okuldan uzak kalan, EBA erişim sistemine erişemeyerek yaşıtlarından geri kalan çocuklarımızı önce okullarına dönmelerini sağlayacak, okula dönme imkanı sağlanamayan öğrencilerimize de ücretsiz eğitim imkanı sunacağız. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Eğitim öğretimden uzak kalan çocuklarımızı yeniden kazanacağız. Böylesine önemli bir projede paydaş olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bizlere bu imkanı sağlayan Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Save The Children proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

ÇALIŞMALARIMIZI DİZAYN EDİYORUZ

Programın konuşan Save The Children Hatay Şube Müdürü Ahmet Dal’da proje hakkında bilgi verirken,  “Ulusal ve uluslararası insani yardım fonlarının çocuklara ve insanlara en etkili ulaştırma yolunun ve projenin en sürdürülebilir hale getirmenin tek yolunun kamu partnerliğinden geçmekte olduğuna inanmaktayız. Save The Children Türkiye faaliyet ofisi olarak devletimizin yaptığı faaliyetleri desteklemek üzere çalışmalarımızı dizayn ediyoruz. Bu bağlamda 2021 yılı itibariyle Antakya Belediyesi ile güçlerimizi birleştirerek Antakya Belediyesi Toplum Merkezi projemizi hayata geçiriyoruz.”

AMACIMIZ ÇOCUKLARIN EĞİTİME DÖNÜŞÜNÜ SAĞLAMAK

“Proje faaliyetlerinde Antakya Belediyesi Toplum Merkezi personelleri proje uygulayıcısı olarak, Save The Children personelleri finansmanından sorumlu olarak ulusal ve uluslararası fonlar sayesinde projenin desteklenmesine katkı sağlayacaklar. Projenin amacı herhangi bir sebeple okulundan uzak kalmış, okul dışı kalmış çocukların tekrar eğitim hayatına dönüşlerini sağlayabilmektir. Bu kapsamda proje üç ana faaliyet kolundan oluşmaktadır. Bu kollar öğrencilerimizin eğitim devamlılığını sağlayacak olan Eğitim Birimi, koruma hizmetine ihtiyacı olan çocukların korunma hizmetlerine erişimini sağlayacak olan sosyal hizmet uzmanları ve pedagog/psikologlardan oluşan Koruma Birimi, ailelere de gelir elde etme becerileri sağlayacak olan Geçim Kaynakları destek ekibi.”

AİLELERE DESTEK SAĞLAYACAĞIZ

“Çocuk işçiliği, yoksulluk, engellilik, sınıf tekrarı, akademik bilgi ve beceri eksikliği, okula aidiyetin olmayışı, akran zorbalığı, uzaktan eğitime erişimde materyal eksikliği gibi nedenlerle eğitim öğretimine uzak kalan ortalama 2200 çocuk ve ergenlerin  ailelerine ve tabiki kendilerinin eğitimlerine destek vermeyi hedefliyoruz. Önceliğimiz tabiki çocukların kendi okullarına geri dönebilmelerini sağlamak olacak. Bu konuda ailelere de eğitim ve destek sağlayacağız. “ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Antakya Toplum Merkezinin açılışı gerçekleştirildi. (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 31.03.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 120 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler