Hatayın İlk Siyaset Ve Seçim Koçu

Hatay'ın İlk Siyaset Ve Seçim Koçu

CEREN EDA ÖNAL

*Ceren hanım bize biraz siyaset koçluğu nedir anlatır mısınız?

*Elbette. İstenilen hedefe ,amaca , performans a ulaşmak için koç ve siyasetçi arasında kurulan planlanmış bir gelişim sureci birlikteliğidir. Kişiyi geliştiren ,eğiten , gözlemleyen bir hizmettir. Siyasetçiyi istediği hedefe ulaştırmak için farklı ve olumlu algı yaratacak çalışmalar yapılır.Koç aynı zaman da engelleri ortadan kaldırmak için vardır kişinin keşfinden sonra ona yönelik bir eylem planı hazırlar bu tamamı ile kişiye yöneliktir danışanın istediklerinden çok istemedikleri göz önünde bulundurulur. Siyasetçinin en yakınında bulunan kişiler de eğitilir,geliştirilir. bunun yanı sıra  eğitimlerimiz de Koç ve danışan arasında konuşulan her şey gizlilik politikası dahilindedir.

*Ceren Hanım eğitimlerinizde danışanınıza ne tür eğitimler veriyorsunuz ?

*doğru beden dilini kullanmak çünkü beden dili iletişim şekillerinin yüzde 60'ıdir ve her kişinin kendine özgü bir beden dili vardır ona ait olan. bunlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz ilk etapta sonrasında örgüt topluluk ve bireylerle iletişim kurarken doğru dili kullanmak manipüle olmadan algı yönetim sürecini ilerletmek için . Çünkü sözlü iletişim algısının %30udur. . Stres yönetimi yapıyorum bu aşamalarda danışanın stres yaşamasının önüne geçiyoruz. Soğukkanlı ve kararlı olmak bu süreçte çok önemli.sonra mimik ve jestlerin nasıl kullanılması gerektiğini de öğretiyorum.çünkü o da iletişimin geri kalan yüzde 10unu oluşturuyor.konuşmaların nasıl kalıcı olması gerektiğini sağlıyoruz. Ne şekilde hitap edilmesi gerektiğini ve daha bı çok şey. bu çok emek isteyen bir süreç danışanın işin ciddiyetinin farkında olması da çok önemli elbette.

*Ceren hanım başarının kazanılan bir  zafer olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sizin için başarı ve başarısızlık ne anlam ifade eder?

*benim için başarı sevgidir. Ben bütün hayat akışını sevgi yolu olarak görüyorum. Başarı olarak adlandırılan şey benim için büyük bir sevgidir. başarısızlık tabirinin benim dilimde yeri yoktur.Başarının tersi  benim için Sıradanlık tır. Çünkü bir şeyi istersen ve istek üzerine azmedersen illaki kaçınılmaz bir başarı elde edilir.  ama sıradan ve özenti olunursa hiçbir zaman hedefe ulaşılamaz. Mesela topuklu ayakkabı giymeye alışık olmayan bir kadına zorla topuklu giyinmesi gerektiği dayatılırsa, o bunu giyinse bile yürüyemez . Ona ait olmayan bir seyi dayattığımız için. O yüzden uygulamalarımız kesinlikle danışana yakışan şekilde olmalıdır. Danışanın içindeki ona özel farklılığı keşfetmek onun üzerinde çalışmak gerek. Her insanın kendince keşfetmediği bir cezbediciligi vardır. Bunu bulmak çok önemli.ve ayrıca benim bu işe girmemin asıl amacı toplumsal birlik ve beraberliği sağlamak refah düzeyini arttırarak insanları ötekileştirmeden farklı bı siyaset anlayışı aşılamak.

*Ceren hanım seçim süreçleri çok hararetli ve çatışmalı geçiyor bu döneme girdiğiniz zaman danışanlarınıza nasıl bir süreç yaşıyorsunuz ?

*Seçim sürecinde danışanları mı asla yalnız bırakmıyorum. onlar nereye ben oraya dernekler örgütler bireysel veya topluluk görüşmelerinde hiç fark etmez.ben oturmayı sevmeyen biriyim,hiperaktifim.zaman kavramım yoktur. Saat kaç olursa olsun danışanım bana ulaşmak isterse ulaşabilir. topluma ve danışanıma fayda sağlayacak her şey için çalışmaya varım .çünkü çok ama çok  hassas bir süreç bu süreç . iyi niyetle söylenmiş bir söz dahi kötü niyetli algılanabilir. Çok ince düşünüp konuşmak gereklidir.ufak bir hata,  yapılan bütün emeği çöp edebilir. O  yüzden kontrolü elimde tutmak zorunda olduğum bir dönem oluyor.

* Kalbinize dokunan sizi temsil eden bir parti var mı ?

* Asla. Çünkü, profesyonellik te partizanlık yoktur. Ben kiminle çalışırsam hedefim çalışma yaptığım kişiyi topluma faydalı olacak şekilde istediği başarıya ulaştırmaktır.bunun için çalışırım.basari öncelikle toplumun başarısı olmalıdır. Bu görkemli şehrimiz gençler için hayal dünyalarını yasabilecekleri, hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir şehir olmalıdır.kadınlar için özgürlüklerini korumak amacıyla özel hizmetler ve seminerler verileceği kadının kendi gücünü fark edeceği bir dönem olmalıdır. Her evde ocakların kaynayacağı ,her çocuğun ihtiyaçlarının karşılanacağı ,yaşlıların ve hastaların güvende olacağı bir dönem.olmalı. sonrasında elbette sokak canları. Onlar varoluşun bize en büyük hediyesi onları sevmek onlara sahip çıkmak üzerine çalışmalarımız olacaktır. Ve doğa oksijen kaynağımızın ne kadar değerli olduğunu doğamızı nasıl koruma altına alacağımız nasıl çoğaltacağımız hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor. Benim tüm.çalışmalarım sevgi adı altında bana.  Mesleğiniz nedir diye sorulduğunda sevmeyi öğretiyorum diyorum. Koşulsuzca sevmeyi. Çünkü biz toplum olarak sevmeyi unuttuk. Bencilliklerimizin ,egolarımızın ,kurbanı olup daha çok bende olmalı yaklaşımı sergilemeye başladık. Bakınız ne yaparsanız yapın bu hayatta ya çok iyi bir insan olun ya da kaybolun.iz bırakmak istiyorsanız da lütfen insanları sizden bahsettiği zaman yüzünde tebessüm oluşturacak kalıcı izler bırakın.

*Ceren hanım,sizden hizmet almak isteyen Siyasetçilere ne söylemek istersiniz?

*Bizim işimiz hırs değil azim işidir.topluma fayda sağlayacak şekilde, belirlediğimiz yolda belli talimatlara uyarak hızlı ve serinkanlı bir yola girecekler o yüzden o güvende olmalarını temenni ediyorum doğru insanla çalışıyor olmanın mutluluğunu yaşayacaklar.Benim hedefim hep bir sonraki adım olur.Durağan hiç bir şey beni mutlu etmez.rekabeti çok severim ayrıca.cunku rekabet insanı geliştirir.Mesela iPhone, Samsung olmasaydi eğer o bir iPhone asla olamazdı. ve en önemli nokta,.danışanın koça güvenmesi çok önemlidir .güven duyarak yaşayacakları güzel bir deneyim olacaktır.bundan asla şüpheleri olmasın.

*Ceren hanım danışanlarınız konusunda seçicilik yapıyor musunuz? Yapıyorsanız ne tür insanlar size çalışma ortamında keyif verir?

‌* Tabiî ki.seciciyim. toplumun kazanımlarından çok kendi egosunun peşinde koşan insanlarla çalışmayı tercih etmiyorum. benim sözlerime dinlemeyip mahalli bir yaklaşım sergileyen kişilerle çalışmıyorum  şunu unutmamak gerek danışanım ın başarısı öncelikle toplumun başarısı olmalıdır. O sebepten dolayi benimle aynı yolda yürümeye istekli ,disiplinli, anlayışlı, gerçekten içinde sevgi barındıran ve saygılı insanları ve toplulukları tercih ediyorum. Ben çok azimli bir insanım. Başarı tatminkarlığım kesinlikle yoktur. Bir başarının tam olduğunu düşünürseniz o esnada tamamen kaybedersiniz ve bu insanı duraksatır ve sonunda bitirir maalesef. .ben profesyonelim. Bu noktada olmama rağmen hala benim eğitim olarak alt seviyedeki insanların eğitim programlarına workshoplarına katılıyorum. Çünkü diyorum ki belki gözümden birey kaçmıştır. Belki bir kelime daha fazla şey öğrenirim. Siyaset bizim televizyonlarda ve gazetelerde görüp algıladığımız dan çok daha farklı bir dünya.ve insanların düşünceleri maddiyata dayalı  oysa ki tamamen toplumda yarattığın algı ile alakalıdır.ben danışanlarıma hizmet sunarken toplumsal ve bireysel ihtiyaçlar konusunu göz önünde bulunduruyorum ve eğitimlerin hepsi bütünlüğe ve faydaya yönelik oluyor

* Ceren hanım sizin varlığınızdan haberdar olmak bizi çok mutlu etti. Varlığınızın ,inanın şehrimiz halkımız için büyük faydalar sağlayacağı kanısındayız. Ve bu röportajı bizimle yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Siyasetçilerin ve adayların sizin gibi tecrübeli donanımla insanlara ihtiyacı var. Bir profesyonelle çalışmaları açısından bu çok önemli. başarılarınızın sonsuz olmasını diliyorum. Bu iş için Hatay i seçmiş olmanızdan dolayı da halkımız adına  teşekkürlerimizi sunarız.Tekrar görüşmek dileğiyle, Yolunuz açık olsun.

* Elbette Hatay'ı seçeceğim. Burası benim büyüdüğüm topraklar. Öncelikle kendi kültürümüzü kendi varlığımızı kalkındırmak zorundayız. Ayrıca ben teşekkür ederim size ve çalışma ekibinize. Başarı, hepimizin başarısı olacak. Bazıları sadece hayal kurar, biz ise o hayalleri yaşatırız.


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 99 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler