113 TESİS KAZANDIRILDI

3 YILDA 973 TESİS HİZMETE GİRDİ

 

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte “su” alanındaki çalışmalara hız verildiği ve bu kapsamda Türkiye genelinde son 3 yılda 72'si baraj olmak üzere toplam 973 tesisin hizmete alındığını söyledi.

AK Parti Hatay Milletvekili, TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AK Parti Hatay Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Hüseyin Şanverdi, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Hatay’da inşa edilen DSİ yatırımlarında incelemelerde bulundu.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI

DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta projelerde gelinen son nokta ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Kurtlusoğuksu Göleti’nin de yer aldığı Kurtlusoğuksu Köyü, Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Suyu Suni Besleme İnşaatının da yer aldığı Ceylanlı Mahallesi, Hassa Yoluklar Barajı’nın yapılacağı Yoluklar Mahallesi, Tahtaköprü Barajı ve Büyükkaraçay Barajı’nda incelemelerde bulunan heyet ayrıca, Hassa Belediye Başkanlığını da ziyaret etti.

Kırıkhan’da yapımı devam eden Kırıkhan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında gerçekleştirilen açık hava toplantısında vatandaşlarla biraraya gelen heyet, burada vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.

HATAY’DA 113 TESİS KAZANDIRILDI

Milletvekili Hüseyin Yayman, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından; 2003-2021 yılları arasında Hatay’da birbirinden kıymetli projelerin hayata geçirildiğini belirterek, “Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte “su” alanındaki çalışmalara hız verilmiş ve bu kapsamda Türkiye genelinde son 3 yılda 72'si baraj olmak üzere 973 tesis hizmete alınmıştır. Tabi bu hizmetlerden Hatay’ımız da nasibini almıştır. DSİ tarafından Hatay’ımıza son 18 yılda; 800 bin kişiye fayda sağlayacak yıllık 47 milyon m³ kapasiteli 5 adet İçmesuyu Tesisi, 892 milyon m³ su depolayacak 7 adet Baraj, 5 milyon m³ su depolayacak 3 adet Gölet, 81 bin 530 dekar araziyi sulayarak 62 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacak 13 adet Sulama Tesisi, 87 yerleşim yerini taşkınlardan koruyacak 83 adet Taşkın Koruma Tesisi, Hidroelektrik enerji üretimi yıllık 0,05 milyar kWh olan 2 adet Hes Tesisi olmak üzere Toplam 2 milyar 925 milyon lira yatırım yapılarak, toplam 113 adet tesis hizmete alınmıştır.” dedi.

DSİ’NİN HATAY’IN 2021 HEDEFLERİ

2021 yılı ve sonrasında Hatay için DSİ’nin hedefleri olduğunu belirten Yayman, “Yıllık 35,32 milyon m³ fayda sağlayacak 1 adet İçmesuyu Tesisi, 49 milyon m³ su depolayacak 9 adet Baraj, 1,17 milyon m³ su depolayacak 4 adet Gölet, 4 Adet Yeraltı Depolama Tesisi 539 bin 700 dekar araziyi sulayarak 600 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacak 39 adet  Sulama Tesisi, 32 yerleşim yerini taşkınlardan koruyacak 27 adet  Taşkın Koruma Tesisi, Hidroelektrik enerji üretimi yıllık 0,4 milyar kWh olan 11 adet  Hes Tesisi  olmak üzere toplam 6 milyar 500 milyonlira yatırım yapılarak, 96  adet tesisin hizmete alınmasıdır. Tabi ki biz de Hatay için fayda sağlayacak her projede olduğu gibi bu projeleri de titizlikle takip edeceğiz. Bildiğiniz üzere Ocak ayında yine Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı projesinde incelemelerde bulunmuştuk. Bugün gelinen son noktayı bir kez daha değerlendirmek üzere DSİ 6. Bölge Müdürümüz Mehmet Akif Balta Beyefendi ve beraberindeki teknik ekibiyle buraya geldik. Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile yıllık 239 hm3 suyun Reyhan Barajı rezervuarına aktarılması sağlanacak, kış aylarında gelen taşkın suları kontrollü bir şekilde derive edilerek Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılacaktır. Böylece; rezervuara aktarılarak depolanan sular ile Hatay İli Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde 584 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir.” diye konuştu. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 96 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler