SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİ

KURSİYERLERE SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nce, hayvan yetiştiriciliğini daha bilinçli yapabilmek için açılan kursta, kursiyerlere sürü yöneticiliği eğitimi verildi.

Besicilerin daha bilinçli şekilde hayvan yetiştirmelerini sağlamak amacıyla açılan ve 32 kişinin katıldığı kursta, üreticiler aynı zamanda devletin verdiği hibe programlarından da yararlanabilecek. Kursa katılanlara HEM’de aldıkları teorik eğitimin dışında sahada da tatbiki olarak eğitim verildi. Usta öğretici Süleyman Şanverdi, kursiyerlere, hayvan yetiştirilmesi, beslenmesi, bakımı ve meralara götürülüp getirilmesi konularında detaylı bilgi verdi. Reyhanlı’da daha çok beslenen hayvanların özellikleri hakkında da ayrıntılı bilgiler veren Şanverdi, “Yöremizde tercih edilen koyunlar daha çok ivesi ırkıdır. Keçi yetiştiriciliğinde ise Halep, Şam keçisidir. Bunlara nadiren Malta keçisi ırkı da görülür. Bunların tercih edilme sebebi hem süt ve hem oğlak verimliliğidir. Koyun açısından ise kuzulama dönemi ile süt ve et verimliliği açısından ivesi ırkı kombine ırk olarak diğer ırklara göre daha verimlidir” dedi.

Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan sürü yetiştiriciliği kursunda sahada uygulama eğitimi verildiğini anlatan Şanverdi, mera alanında hayvanların konaklayacakları, sulama sistemlerinden söz ederek, yöneticilerinin en büyük yardımcılarının eşek ve köpeklerin olduğunu kaydetti.

Kursiyerlerde, aldıkları eğitimle daha bilinçli şekilde sürü yöneticiliğini yapabilme imkanı bulduklarını, ayrıca devletin verdiği hibe programlarından yararlanabileceklerini söyledi. (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 48 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler