KURSLAR KÖYLÜLERLE BULUŞACAK

ALTINÖZÜ’nde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Kurslarımızla Köylerdeyiz Programı” kapsamında mahalle muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Altınözü Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısı  Belediyenin Konferans Salonunda yapıldı.

Toplantıya Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, Altınözü Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Doğruca, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Çağlar Kaya, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Alvan Turunç, Altınözü SYDV Müdürü Şahin Ayvazoğlu, Altınözü Belediyesi Başkan Yardımcısı Leyla Ayvazoğlu, Altınözü Ziraat Odası Başkanı Sabahattin Bayır, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fuat Yarar ve mahalle muhtarları katıldı.

380 KURS KÖYLÜLERLE BULUŞACAK

Toplantıda konuşan Altınözü Halk Eğitim Merkezi İsmail Doğruca, “Toplantımızın asıl amacı halk eğitim merkezlerinin ve olgunlaşma enstitülerinin yürüttükleri faaliyetleri köylülerimize tanıtmanın yanı sıra tarım ürünlerinin üretimi ve işlenmesine yönelik açtığımız 380’e yakın kursumuzu köylülerimizle buluşturmaktır. Bu kurslar sayesinde köylülerimizin ev ekonomilerine destek olabileceğimiz gibi kadınlarımızın da kurslarda edindiği bilgi ve becerilerle üreten toplumda yer edinmesini sağlamış olacağız” dedi.

KURSLARIN TAMAMI ÜCRETSİZ

Tarım ve hayvancılığa yönelik 163’ü bahçecilik, 59’u gıda teknolojileri, 4’ü hayvan sağlığı, 23’ü hayvan yetiştiriciliği, 2’si ormancılık, 128’i tarım teknolojileri olmak üzere toplamda 379 kurs açılabileceğini ifade eden Doğruca, “Mahallenizde kurs açılması için kurs listesinde yer alan 379 adet kurs arasında seçim yaptıktan sonra mahallelerinizin bağlı olduğu halk eğitim merkezlerine başvurabilirsiniz. Kurslar tamamen ücretsiz. Ama kursların açılabilmesi için en az 12 kursiyerin başvurması gerekiyor.Normal statü, Concern, UNDP, HEP, ADEM ve okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında 72 kurs açtık. Toplam kursiyer sayımız 2 bin 799. Bunların 955’i erkeklerden 1.844’ü kadınlardan oluşuyor” diye konuştu.

HANGİ KURSLAR AÇILACAK

Açabilecek kurslardan örnekler veren Doğruca, arıcılık kursu, aromatik bitkilerin yetiştiriciliği kursu, bağ fidanı yetiştiriciliği kursu, çilek yetiştiriciliği kursu, domates yetiştiriciliği kursu, ceviz yetiştiriciliği kursu, gül yetiştiriciliği kursu, hindi yetiştiriciliği kursu, ilaçlama kursu, koyun ve keçi yetiştiriciliği kursu, mantar yetiştiriciliği kursu, meyve bahçelerinde gübreleme kursu, sebze yetiştiriciliği, tavuk yetiştiriciliği kursu gibi alanlarla kurs açılabileceğinin altını çizdi. (Haber Merkezi)

 

 

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 81 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler