" />
MEHMET ORAL PSİKOLOJİK DANIŞMAN
ERGENLİKTE KİMLİK BUNALIMI

Ergenlik döneminde genç kişiliğini oluşturmaya çalışır. Bir kimlik kazanma sancısı çeker. Kendi ruh dünyasını inşa etmektedir. Gördüğü yaşadığı beğendiği birçok anının, geleceğindeki hayallerinin ve o anın kendisi üzerindeki etkisiyle  birçok farklı kişilik elbisesini giyer çıkarır. Her giydiği elbiseden bir parçası üzerine siner. Genç en sonunda bu parçalarla anlamlı bir bütün oluşturmaya çalışır. Adeta bir fırtınanın ortasındadır. Ve durumdan sağlıklı bir şekilde çıkmak istemektedir. Yapması gereken bu sıkıntılı, stresli ve fırtınalı dönemden doğru rotayla dingin sulara kişiliğini kazanarak çıkmaktır. Doğru rotayı tespit edip dingin sulara çıkmayı başarması için cevap vermesi gereken çok önemli sorular vardır.

 “Kimlik” sözcüğünün köküne indiğimizde “Kim?” sorusu ile karşılaşırız. Buradan da anlaşılacağı üzere; ergenkişinintemelsoruları:

Ben kimim?

 Ben ileride nerede olmak istiyorum?

 Beni ben yapan kişisel özelliklerim nelerdir? gibi soruların cevaplarını arar.

Genç; kendisini, varoluşunun anlamını, hayatın maksadını, yaşamı ve ölümü sorgular. Bunlara kalbini tatmin edecek cevaplar arar..Eğer tüm bu sorulara sağlıklı  bir cevap bulabilirse ergenlik dönemindeki en büyük kriz basamağını aşar. Eğer buna cevap veremezse ;ya o boşluk içinde kıvranır ya da bu anlamsızlığın varlığını inkâr etmek için başka unsurlara sığınır, ta ki ileriki yaşlarda artık bu kalp ağrısına dayamayacağı ana kadar.

Genç bu  basamağı aşmayı başarırsa kendisine uygun olan kimlik gelişmeye devam eder. Kendisini, değerlerini, güçlü ve zayıf yönlerini, ilkellerini, amaçlarını belirler ve net bir şekilde istikametine devam eder. Ve bu değişim kendisinde olumlu bir enerji  oluşturur. Bunu başaramayan genç ise biraz daha bocalar, fakat en sonunda çevresinin beklentilerini göz önüne alarak bir yaşam tarzı seçebileceği gibi tam tersi bir yön de alabilir. Ebeveynlerin rolü bu noktaya kadar çok önemlidir. Eğer anne baba çocuğuna rehberlik edebilirse çocuklarının kendileri üzerindeki en önemli haklarından birini daha gerçekleştirmiş olurlar.

Ergenlik dönemindeki gencin bu fırtınalı dönemden rotasını bularak çıkması için yapılması gereken en önemli bir başka unsur ise doğru bir iletişim kurmak ve çocuğu anlayıp onun da ebeveyni anlamasını sağlamaktır.

Kimlik gelişimi sağlıklı bireyler, ilişkilerin sıcak ve aşırı derecede sınırlayıcı olmadığı, ergenin ailenin koruyucu ve sahipleniciliğini hissettiği, ergenin bireyselliğini öne sürme konusunda cesaretlendirildiği ailelerde yetişmektedir. Bu gençler özerkleşme konusunda sıkıntı yaşamamakta, aynı zamanda ailelerine bağlı kalmaktadırlar.

 

 


TARİH
23.02.2021
OKUNMA
Bu Haber 222 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları