MEHMET ORAL PSİKOLOJİK DANIŞMAN
KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Kıskançlık, kızgınlık sonucu oluşan, insanlara yönelik bir içerleme tutumu olarak tanımlanabilir. Beklenen ilgi, sevgi ve şefkat eksikliğine verilen bir yanıttır.

Kardeşler arasında rekabetin doğup gelişmesi, genel olarak çocuğun yaşamında yer alan olaylara bağlıdır.Yeni bebeğinizin hastaneden eve gelişi, çocuğunuzun yaşamının en önemli olaylarından biridir.Büyük çocuk artık kendine tamamen yabancı olan, bakımına büyük özen gösterilen, şefkate boğulan, bütün misafirler tarafından hayran olunan yeni bireyle uzlaşmak zorundadır.Eve bebeği görmeye gelen yabancılar, ona hayranlıklarını belirtmekle kalmayıp, birde hediye yağmuruna tutarlar.Bu da yetmezmiş gibi ona "yeni doğan kardeşini "çok seviyorsun değil mi? "diye sorarlar.Evde bütün bunlar olup biterken hiç kimse onun duygularıyla ilgilenmemektedir.

NEDENLERİ :

Doğal bir duygu olan kıskançlık sevilen kişinin bir başkasıyla paylaşılamamasından ve temelde güvensizlikten kaynaklanır. O ana kadar kendine yöneltilen ilgi ve dikkatin kardeşine yöneltilmesinden doğan rahatsızlık en temel nedendir.Kardeşin doğmasıyla birlikte ona ayrılan zamanın azalması çocukta, bebeğe karşı gibi görünen ama aslında ana babaya karşı olan kızgınlık,kırgınlık gibi duyguların gelişmesine neden olabilir. Çocuk kendini terk edilmiş, güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlar.Kardeşler arası kıskançlığın derecesi,yeni bir çocuğun doğumuylaanne babanın tutumunda olan değişikliklere, büyük çocukla ebeveyn arasında yerleşmiş olan ilişkiye ve çocuğun bebeğe olumsuz bir etkide bulunmasına göz yumma hoşgörüsüne bağlıdır. Kıskançlık derecesinde rol oynayan bir başka etken de kardeşler arasındaki yaş farkıdır.Yaş farkı az olan kardeşlerde kıskançlığın görülme sıklığı, yaş farkı fazla olanlara oranla biraz daha yüksektir.Kendisinden büyük bir kız kardeşi olan çocuğa saçlarının neden ablası gibi kıvırcık olmadığını sormak, ablaya da kardeşinin boyunun onu yakaladığını ve yakında onu geçebileceğini söylemek hem gereksiz hem de olumsuz etkileri olan yaklaşımlardır. Çocukların birbirleriyle rekabete girmelerini, kızgınlık duymalarını sağlayabilir. Ailelerin cinsiyete ilişkin tercihi varsa ve bunu yansıtıyorlarsa, cinsiyete göre kıskançlık yaşanması  dakaçınılmaz hale gelir.

Kardeş  Kıskançlığını Yönetebilmek için Neler Yapılabilir?

1)Çocuğa geri plana itildiği değil, aile içinde her zaman yerinin olduğu hissettirilmelidir.

2)Büyük olduğu ve sorumluluklara sahip olduğu anlatılmalı, ancak bu sorumluluklar abartılmamalıdır.Çocuk anne ile birlikte küçüğü korumalıdır.

3)Evlat ayrımı yapılmamalı ve ana-babanın anlaşmazlığı olduğu durumlarda, çocuk taraf tutmaya zorlanmamalıdır.

4)Ana-baba kardeşlerden birinin üstün özelliğini diğerlerini teşvik etmek amacıyla sık sık örnek göstermemeli ve çocukları kendi aralarında kıyaslama yapmamalıdırlar.Bu tutum kardeş kıskançlığının doğmasına neden olur.Her çocuğun kendine özgü kişiliğinin olduğunu kabul ederek,çocuğunuza yeni doğan bebekle ilgili olarak, herkesin farklı olduğunu  ve hiç kimsenin iki kişiyi aynı şekilde sevemeyeceğini, sevgilerin dereceleri aynı olsa bile şekillerinin farklı olabileceğini söyleyin. Bu şekilde yeni doğmuş kardeşine ve kendine karşı davranışınızın farklı oluşunu açıklayarak zemini hazırlamış olursunuz.

5)Büyük çocuğun kendini bırakılmış hissedebileceğinden dolayı anne çocuğun okul yaşamı ve oyunları ile ilgilenmeli, ona aile içindeki yeri anlatılarak, sorunlara birlikte çözüm getirilmelidir.

6)Kesinlikle büyük çocuktan yaşının üzerinde davranışlar beklenilmemelidir.Bunun yanı sıra aşırı ayrıcalıkta tanınmamalıdır.

7)Anne ve evdeki herkes, bebeği, çocuğun önünde gösterişli bir biçimde sevmekten kaçınmalıdır.

8)Annenin bebekle uğraştığı sırada babanın da çocukla ilgilenmesi yararlı olur.Anne bebeği uyuttuktan sonra çocuğu ile ayrıca ilgilenmelidir.Yatma vakti gelince de yatağın başına oturarak konuşup, masal anlatmalıdır.Bebek için söylenen "Ne kadar yaramaz, sürekli ağlıyor ve beni yoruyor oysa ben seni daha çok seviyorum" gibi bir cümle çocuk tarafından inandırıcı bulunmayıp, tam tersine onu kandırmayı istediğiniz inancı verebilir.Bu da en başta çocuğun size olan güvenini zedeleyecektir.

9)Bebeğe "benim" değil "bizim" diye başlayarak hitap etmek ve "Sessiz ol, kardeşin uyuyor" gibi sözlerle çocuğun yaşantısını bebeğe göre ayarlamak kıskançlığı tırmandıracaktır.

10)Bebeğe zarar vermesine izin verilmeyeceği kesin bir dille anlatılmalıdır.

11)Kardeşini görüp kıskanmasın diye 3-4 yaş çocuğunu ana okuluna göndermekte yanlıştır.Çocuk bu davranışı evden atılmak olarak yorumlayabilir.

 

 


TARİH
24.02.2021
OKUNMA
Bu Haber 96 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları