HAYRETTİN OĞUR
BİR OTOBÜS YAZISI

Yolculuğu en iyi şekilde otobüsle anlatabiliriz. Onun bu konuda yeri hep ayrı oldu. Zaten yolculuk denilince,akla ilk önce o gelir. Onunla gidilir uzaklara. Hasretlere!. Yolun bir anlatımı,seyahatın bir öyküsüdür o. Bir bakıma kavuşmanın da aracıdır,anlamıdır. Sadece kavuşturmuyor,uzaklaştırıyor da. Uzak,yakın tüm yolculuklar onun eseri.

Otobüs yolculuğunda bile yazı yazdığımı gören bir yolcu dayanmayıp,”Bay Gazeteci,Otobüste bile yazı yazarsın. Bari burada ara ver,dinlen..” Ben de ona,” Biz devamlı bu durumdayız,bu hayattayız. Bu,yıllardır hep böyleydi.. Hem bu ortamda daha farklı yazılar,haberler yazılır. Yazının,yazı yazma isteğinin yeri yok ki. Her yerde yazmak mümkün. Onun böyle bir özelliği var. Bugün otobüste,yarın parkta yazar dururuz. Böyle daha iyi,daha yaratıcı olunabiliyor..” dedim.

Fotoğraf çekmekte buna benzer. En iyi kareyi çekmek için saatlerimizi,günlerimizi veriyoruz. Otobüs akıp giderken,yazıyı tamamlayan,anlatan birkaç kare resim çekmek istedik. İkisi aynı anda olsun diye. Hem yazı,hem resim aynı yerde,aynı karede olsun.

Bu yolculuklar için senelerdir,yüzlerce,binlerce,milyonlarca yazılar yazıldı. Öyküler yazıldı,romanlar yazıldı. Hatta filimler çekildi. Ama en çok şiirler yazılmıştı. Otobüsün şiirle bir dostluğu var sanki. Şiir kısa,yol uzundur!. Bu yönü anlatmak için en iyisi öyküye başvurmak gerekir. Yolculuğun öyküsü. Otobüsün öyküsü olsun bu!. 

Yaşam sadece yazılardan,haberlerden ibaret değildir. Onun içinde bu olgular birer nokta gibi. Birer an gibi.Yaşamın içinde sayısız olgular,temalar,anlamlar vardır. Hatta dünyalar vardır. Yaşam dünya ile akıp gider,tıbkı bir otobüs gibi. BÜTÜN GÜZELLİKLER SİZLERİN OLSUN!.


TARİH
24.09.2021
OKUNMA
Bu Haber 590 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları