Bu sürecin geçmesini sabır ve dinginlikle bekleyin..Düşüncerinizi izleyin ,her düşüncenin doğru olmayacağını bilin..Gevşeme egzersizleri yapın ,sevdiklerinizle zaman geçirin..Felaket senaryoları içeren haberlere maruz kalmamaya çalışın..

" />
MEHMET ORAL PSİKOLOJİK DANIŞMAN
CORONAVİRUS KAYGISI

Son birkaç ay içerisinde dünyada pandemi ilan edilen bir virüs salgını ile karşılaştık..ÇinWuhan kentinde başlayan bu virüs ülkemiz dahil birçok ülkede ciddi hastalıklara ve ölümlere sebep oldu..Virusun ilk başladığı zamanı düşündüğümüzde genelimizin çok ciddiye aldığımız bir problem gibi görünmüyordu.Varolan virüs kaygısını değersizleştirenler ‘’Aman bana bir şey olmaz,bu bir uydurmadan ibaret ‘’gibi sözleri çoğunlukla duydum ..Fakat şu zamana geldiğimizde çok fazla değersizleştidiğimiz kaygıyı ,bu virüsten ölümlerde ciddi bir artış olunca kaygı bozukluğu yaşayacak kadar ciddi düzeyde kaygılanları da gödrüm.

Kaygının tanımını kısaca yaptığımızda ;gelecek ile ilgili tehlike algısıdır diyebiliriz.Endişelenmek ise kaygılanmayı engellemek için zihnimizde gelişen süreçlerdir.

Kıymetli hocam Psikiyatrist Prof.Dr. Mehmet Zihni Sungur ‘un coronavirus tanımına baktığımızda’’Oluşturduğu kaygı ve endişe kendisinden daha hızlı yayılan virüse coronavirus ‘’diyor.

Burada virüsün nasıl algılandığı ve buna nasıl tepkiler verdiğimiz ..Burada önemli olan şey kaygıyı değersizleştirmeden ve kaygıyı felaketleştirmeden yaşamayı öğrenmektir.

İnsan öleceğini bilen tek canlı ve virüsün getirisi ölüm olunca risk algısı gelişiyor.’’Acaba benim başıma gelir mi? Sevdiklerim ölür mü şeklinde düşünceler gelişiyor..Zihnimiz bağ kurarak çalışıyor ve zihni tehdit aradıkça buluyor,buldukça daha fazla tehdit arıyor .Bu şekilde kısır bir döngü oluşuyor..

Trafik kazası yapacağımızı bilerek arabaya,uçağın düşebileceğini bilerek te uçağa bineriz..Burada olasılık ve olabilirliğide iyi anlamamız gerekiyor..Bu virüs bana bulaşabilir mi?Olabilir..Bulaşma olasılığı ?Bunu bilemiyoruz..Aldığımız bütün önlemler olasılığı azaltmaya yönelik çabalardır,olabilirlik belki de şans dır..Sonunda Ölüm olabileceğini düşündüğümüz için yoğun kaygı yaşıyoruz..Burada dediğim gibi kaygıyının varlığını kabul edip çok fazla abartıya girmememiz gerekiyor.

Bu varolan korku nasıl gelişiyor? Sorusuna cevap olarak  bilgi kirliliğinden diyebiliriz.Doğru bilginin az olduğu ve bilginin  doğru olmadığı yerde duygularımız,sezgilerimiz devreye giriyor..Hissiyattanda çarpık düşünceler gelişiyor.’’Eğer şimdi ben kötü bir şey hissediyorsam bu virüs bana bulaştı ve bana zarar verecek gibi…

İnsanoğlunun belirsizliğe tahammül seviyesi çok düşüktür..Belirsiz olanı tehlikeli olarak algılamaya başlar ve kontrol etme algısı ortaya çıkar.. Yaşamda Kontrol mekanizmamızın ne kadar düşük olduğunu anlamamız ve dinginleşmeye çalışmamız gerekir.

Sizlere bu dönemde en önemli önerilerim;Sağlık bakanlığının talitmalarınauyun,temizolun,evinizde kalın..Varolan belirsizlik durumunu abartmadan kabul edin..Kaygı hissettiğinizde onu ortadan kaldırmak için kaçmayın,tedbir davranışlara girişmeyin.bu duyguyla kalabilmeyi deneyin..Bu sürecin geçmesini sabır ve dinginlikle bekleyin..Düşüncerinizi izleyin ,her düşüncenin doğru olmayacağını bilin..Gevşeme egzersizleri yapın ,sevdiklerinizle zaman geçirin..Felaket senaryoları içeren haberlere maruz kalmamaya çalışın..


TARİH
OKUNMA
Bu Haber 174 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları