HAYRETTİN OĞUR
EKO TURİZM

Bir başka değişle,ekonominin turizmidir bu!. Hem gezi,seyahat olacak,hem de ekonomik katkılar sağlanacak. Turizmde,yeni anlayış budur. Böylece,bu sektörün etkisi iki,üç kat artmış olacak. Zaten,bütün ekonomilerde hedef,"daha iyi olmak,daha çok verimli olmak" değil miydi?

 

1992 yılında tüm dünyada başlayan bu yeni girişim,giderek yol alıyor,gelişiyor. Bu konuda çok önemli planlar,projeler ve çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Turizm girişimcileri bu konuda şu açıklamayı yapıyorlar.” Yeni gelen her turistin;çevreye ve yerel halka kalıcı bir katkısı olmalıdır.”

 

Ayrıca,Eko-Turizm’de;”Yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan,bunun yanı sıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olunurken,sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşım olmalıdır” denilmektedir.

 

Görüldüğü gibi,kapsamı ve etkisi çok geniş bir konumda oluyor,bu sektörün. Dünya ülkeleri,tarihe ve turizme eskisinden daha çok değer vermeye başladılar. Bunun gelecek dönemlerde,daha da artarak devam edeceğine dair önemli göstergeler var.

 

İnsanlığın refahı ve mutluluğu için atılan her adım,yapılan her girişim çok değerlidir. Bu sadece turizm alanında değil,diğer bütün alanlarda da geçerlidir.. EN GÜZEL GÜNLER SİZLERİN OLSUN!.


TARİH
07.12.2021
OKUNMA
Bu Haber 318 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları