KURULAN VAKIF GELECEĞE UMUT OLDU

Çukurova’ya güç veren birçok sanatçı, aydın, iş insanı bir araya gelerek kurdukları ÇukurovA Çağdaş_Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı gelecek açısından umut veriyor. Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Mersin kent bileşenlerinin bir araya gelerek oluşturdukları Vakıf’ın; tarihsel dokuyu koruma, sanatsal değerleri yaşatma, çağdaş eserleri tanıtma bağlamında sosyal sorumluluk bilinciyle hareket edecekleri duyuruldu.

Ortak bir iradeyle Tarsus’ta bir araya gelerek Çukurova Bölgesi’ndeki sanat ve kültür etkinliklerini ve projelerini birbirine bağlı birlikte yükseltmek, yürütmek ve organize etmek amacıyla bir araya gelenler yeni bir oluşum daha yarattılar.  Önce Tarsus kültür girişimi inisiyatifi, arkasından da Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı’nı kurdular ve çalışmalara başladılar. Vakıf, gerekli gördüğü takdirde gerek sözü edilen kentlerde, gerekse başta Ankara ve İstanbul olmak üzere diğer Kentlerde de temsilciler atayabilecek.

ÜYE SAYISI ARTACAK

Yeni Ulusal ve Uluslararası Kapsamlı ve Düzenli Başka Çağdaş Sanat ve Kültür Etkinliklerin gerçekleşeceğinin müjdesinin belirtildiği açıklamada, “Tarsus Kültür Girişim inisiyatifi öncüleri ve Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı Kurucular Kurulu Üyelerimiz, destekçilerimiz ile aramıza katılacak muhtemel yeni katılımcılarımıza sesleniyor, aramıza katılmalarını ve desteklerini bekliyoruz. Bilindiği üzere Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi; Tarsus - Mersin - Adana - Hatay - Kahramanmaraş vb. merkezlerden şimdilik 1500 girişimci ve destekçiyle ve onun öncülüğünde oluşturulan Çukurova Çağdaş Sanat Kültür Ve Eğitim Vakfı şimdilik 155 Mütevelli Heyeti üyesiyle işe başladı. Ancak, önümüzdeki süreçte bu sayının 200-250'ye çıkarılması hedefleniyor.” değerlendirmesi yapıldı. 

BÖLGESEL BİR ÇAĞDAŞ SANATLAR VE TARİH OLUŞUMU HEDEFLENİYOR

“Başta Türkiye ve Çukurova Bölgesi (Tarsus, Mersin, Adana, Hatay, Antakya, İskenderun, Osmaniye, Kahramanmaraş vb.) olmak üzere, yakın coğrafyalarda yer alan YAKIN DOĞU (Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin, İsrail, İran, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Afganistan gibi ülkelerle iletişim halinde olacağız. Yine, Akdeniz Bölgesi'nde Akdeniz'in güney kıyısında yer alan (Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, Fas ile kuzey kıyısına dizili Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Malta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkeleri süreç içinde bu Çağdaş sanat anlayışı etrafında toplayacağız. Birçok anlam ve bağlamda birbiriyle tarihsel kültürel ilişkiler üzerine kurulu zincirleme bir bütünlük oluşturan, yakın bölge kültürleri ve toplumların bir arada düşünülmesi önemli bir etkileşim sağlayacaktır.” diye açıklama sonlandırıldı.  Vakıf başkanlığını Berdan Civata yönetim kurulu başkanı Hasan Şemsi'nin yapmış olduğu vakıf yönetim kurulu 11 isimden oluşuyor.  (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10.06.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 114 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler