NAKLİYE FİRMALARININ ÖNEMLİ SORUNLARI VAR

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, nakliyecilerin sorunlarını verdiği soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlutarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen soru önergesini TBMM Başkanlığına veren Tokdemir,  Türkiye’nin dış ticaret hacminde çok önemli bir yeri olan Uluslararası Taşımacılık ve nakliye firmalarının önemli sorunlarının olduğunu bildirdi.

Hatay’ınbundan 1 yıl öncesine kadar Türkiye'de Taşımacılık ve nakliyenin en büyük ikinci şehri iken şu an 3 sıraya gerilediğini belirten Tokdemir, “Yaşanan salgın süreci ile birlikte uluslararası hareketliliğin kısıtlanmış olması sektörü ve çalışanları çok zor durumda bırakmıştır. Sektör temsilcilerinin çözüme kavuşturulmasını istedikleri ve bize ulaştırdıkları ciddi talepleri vardır.” dedi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA 5 SORU SORDU

Tokdemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yazılı olarak cevaplamasını istediği 5 soru sordu. Tokdemir’in sorduğu sorular şöyle, “9 saatlik Takograf uygulaması ülkemiz tırlarına uygulanırken yabancı tırlara da aynı hassasiyetle uygulanması konusunda bir incelemeniz var mıdır? Bizim tırlarımız yurtdışında ceza yediklerinde ödeme yapmadan ülkeden çıkışlarına izin verilmemektedir ve her yerde otoyol ücretlerini düzenli olarak ödemeleri sağlanmaktadır. Yabancı firmaların tırları sistemlerimizde önlerine çıkmadığı için ülkemizde yedikleri cezaları ödemeden gümrüklerimizden çıkış yapabilmektedirler. Bu yönde Bakanlık olarak herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Bizim ülkemizin tırları sürüş saatlerine uyuyabilmek adına belirlenen saattin bittiği yerde ve yakınlarında Park alanı yoksa ceza yemek durumunda kalıyorlar. Akaryakıt istasyonlarının çoğu da parklanmaya izin vermediği için belli belirsiz yerlerde istirahat ettiklerinden dolayı hırsızlık vakaları da son derece yüksektir. Bakanlığınızca bununla ilgili herhangi bir çalışma var mıdır? Eğer yoksa düşünülmekte midir?  Dozvola sayısının arttırılması yönünde gerekli ve geçerli bir çalışmanız var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?

Bizim tırlarımız önüne duba koyulmuş, çalışmayan bir Kantar’a bile girmediğinde ceza kesilirken yabancı tırlar Kantar’a girmek zorunda bırakılmıyor ve ceza yemedikleri iddia ediliyor. Bununla ilgili bakanlığınızın bir incelemesi yada çalışması var mıdır? Eğer yoksa yapılması düşünülmekte midir?” (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24.06.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 183 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler