METALURJİ TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAPATILDI

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 76 yıl önce eğitim öğretime başlayan, bölümlerinin başında demir olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Metalurji Teknolojisi alanının Mart 2021 tarihinden itibaren kapatıldığı öğrenildi.

Türkiye demir çelik sektörünün en önemli üretim kümelenmesinin yer aldığı İskenderun Körfezi çevresinde, bu iş kolunun beklentisi kalifiye ara eleman yetiştiren İskenderun’un tek Hatay’ın ikinci izabe-döküm bölümünün kapatılması şaşkınlık yarattı.

ÇOK SAYIDA ELEMAN YETİŞTİRDİ

Bugünkü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 24.06.1946 tarihinde Erkek Sanat Orta Okulu adı altında şimdiki Beş Temmuz İlkokulundaki eski kilise binası ile şimdiki Ortodoks kilisesi spor salonunda Demir, Marangoz ve Tesviye Bölümleri ile faaliyete geçti. 17.400 m² bir saha üzerinde etrafı ihata duvarı ile çevrili binasına 26.09.1966 tarihinde taşındı. 6321 M² kapalı alanı bulunan okulda özellikle demir çelik sektörüne çok sayıda yetiştirdiği ara elemanlar Başta İSDEMİR olmak üzere bölgedeki birçok Demir Çelik tesisin kuruluşundan bugüne görev aldı.

KAPILARINA KİLİT VURULDU

Doğu Akdeniz’de İskenderun Körfezi çevresinde kümelenen bu tesislerin en önemli sorunlarının başında eğitimli, yetişmiş ara eleman eksikliği olmasına karşın, İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde sektöre yetişmiş belgeli ara eleman yetiştiren Metalurji Teknolojisi bölümünün kapatılmasıyla artık İskenderun’da Metalurji teknisyeni artık yetişmeyecek, donanımı birçok yerde olmayan bölümün atölyelerinin kapılarına kilit vuruldu.

ARA ELEMAN TEKNİSYEN İHTİYACI NE OLACAK?

Okulun kuruluşundan buyana bu bölümden yetişen öğrencilerin sektörün en önemli açığını kapattığını belirten ilgililer şunları söyledi: “Haddahane, yüksek fırın ve döküm sektöründe ara eleman sıkıntısı zaten vardı, artık daha da bu sıkıntı büyüyecek. Demir Çelik sektöründe artan üretim ve istihdam talebine karşın yetişmiş ara eleman bulunamama riskiyle karşı karşıya sektör. Ülkemizdeki 3 entegre demir çelik tesisinden biri İSDEMİR bulunmasına ve yüzlerce irili ufaklı haddehanenin bölgemizde bulunmasına rağmen meslek lisesinin beslediği bu alan kapandı. 40 yılı aşkın mazisi bulunan yüzlerce izabeci, dökümcü, haddeci yetiştiren bölüm Pandemi koşularında öğrenci sıkıntısı çekmek suretiyle kapatıldı. İskenderun’da büyüyen bir demir çelik sanayi olmasına rağmen meslek liselerinin ilgili alanları kapatılıyor. Bunun sonucu olarak ara eleman teknisyen ihtiyacı Hatay- İskederun dışından karşılanması muhtemel görünüyor…” (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10.07.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 97 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler