ANAYASA HERKESE SORARAK YAPILIR

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, partisinin düzenlediği bir takım çalışmalara katılmak üzere geldiği Hatay'da CHP Hatay İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek basın toplantısı gerçekleştirdi.

CHP Hatay İl Başkanlığı önünde gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme dair bir konuşma gerçekleştiren CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin tapusunun Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğunu belirterek, “Bugüne kadar hangi partiye oy verdiği önemli değil. Gelene CHP’nin kapısı ardına kadar açık. Geleninde yeri evin başköşesidir. Kimseye niye geldin diyemeyiz. Niye geldin? dersen sorarlar. Ben niye geldin? desem tapusu senin mi? derler. Tapusu ne Özgür Özel’in, Ne Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ne Ecevit’indi ne de İspat Paşa'nın. Hepsi çok kıymetli hizmetler etti. Hepsi bu parti için çok önemli. Ama tapu bir kişiye kayıtlı, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk” dedi.

 

ANAYASALAR TOPLUMSAL UZLAŞI METİNLERİDİR

Bugünlerde Türkiye’de yeni bir gündemin konuşulduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Diyor ki yeni anayasa çalışmalarımızı hazırlayacağız. Kim ne derse desin milletimizin takdirine sunacağız. Biz geçmiş dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi ile Recep Tayyip Erdoğan’a şunu söylemiştik. Anayasa yapmak, toplumsal bir uzlaşıyı metne dökmektir. Anayasalar toplumsal uzlaşı metinleridir. Hep beraber yapılır. Herkese sorarak yapılır. Akademi dışlanmadan. Sivil Toplum Örgütlerinin görüşleri alınarak, kanaat önderleriyle, onların temsil ettiği bütün halkın bütün temsilcileriyle kendisiyle, mecliste olan yada olmayan siyasi partilerle, dünyadaki iyi örneklere bakarak, hepsini geliştirerek yapılır dedik.” dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ SEÇİM KANUNU DEĞİŞİKLİKLERİ

“Kaybettiklerini görüyorlar. Anketleri görüyorlar. Son çare olarak oyunun kurallarını kendi lehlerine göre değiştirmek istiyorlar. Evet sayın Erdoğan bir anayasa yapacağız. Bu anayasayı Erdoğan için değil, bu sefer her doğan için yapacağız. Erdoğan’ın keyfinin olduğu zaman değil, milletin Anayasayı yapın diye yeni meclisi oluşturduğu zaman yapacağız. O anayasada doğa, çevre olacak. Kadınlara, engellilere karşı koruyucu pozitif ayrımcılık maddeleri olacak. O anayasada hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, bağımsız anayasa mahkemesi, cumhurbaşkanını önünde olmayan düğmelerini ilikleyen hakimlerin değil, vicdanına ve hukuka göre karar veren bağımsız hakimlerin teminatı olacak. Ülkenin önünü açan her türlü düzenleme olacak ama bir kişinin keyfine istediği gibi yönetsin diye kişiye özel maddeler olamayacak.” diye konuştu. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03.09.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 106 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler