GÜZELMANSUR'DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her yıl Haziran ayında açıklanan ölüm nedeni istatistiğinin bu yıl yayımlanmamasını verdiği soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur verdiği soru önergesinde, “Ölüm ve ölüm nedeni istatistikleri akademik ve tıbbi çalışmalara kaynak oluşturan, ulusal planlamalara ışık tutan, uluslararası karşılaştırmalarda kullanılan oldukça önemli bir istatistiktir. Bu istatistiğin önemi pandemi yılı olması nedeniyle 2020 yılı için bir kat daha artmıştır.” dedi.

COVİD-19 ÖLÜMLERİNİ GİZLEME ÇABASI MI?

“Ölüm nedeni istatistiği Covid-19 kaynaklı ölümleri gizleme maksadıyla mı yayımlanmıyor” diye soran CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur'un önergesinde cevaplanmasını istediği diğer sorular şunlar yer aldı. "Her yıl Haziran ayında yayımlanan “Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri” 2020 yılı için neden hâlâ yayımlanmamıştır? “Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri 2020” ne zaman yayımlanacaktır? 2013 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından Uluslararası Hastalık Sınıflamasına göre (ICD-10) ölümlülük kodlamasıyla tüm sağlık kurumlarından elektronik olarak toplanan bu istatistik için “çalışmaların henüz tamamlanmamış olmasının” gerekçe gösterilmesi ne kadar mantıklıdır?" ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06.09.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 168 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler