BOSTANCI MİNİK TAŞLARLA HARİKALAR YARATIYOR

Tarihi antik çağlara kadar uzanan Mozaik sanatında Bilinen en eski mozaik parçaları M.Ö. 3400‘lü yıllara kadar tarihlendirilmektedir. Akıllara durgunluk veren metrekarelerce alana yapılan bu sanat eserleri günümüzde dahi insanlarda hayranlık uyandırmaktadır. Antakya’da Roma dönemine tarihlenen çok zengin bir mozaik koleksiyonu Hatay Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Bu muhteşem sanatı başarılı bir biçimde icra eden başarılı mozaik sanatçılarından Mehmet Bostancı Hatay Arkeoloji Müzesi yanında bulunan atölyesinde yaptığı mozaik çalışmaları ile görenleri hayran bırakmaya devam ediyor. Klasik mozaik çalışmalarına ilave olarak mermer taşlardan yaptığı yarı heykel çalışmaları ile farkını ortaya koymayı başaran Bostancı,Mozaik alanında ustalığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kem göz mozaiğini yaparken atölyesinde ziyaret ettiğimiz sanatçı Mehmet Bostancı Mozaik ustalığı göz, matematik, refleks, gözlem, sabır ve aşk ister diyerek başladığı açıklamasında :” Babamdan öğrendiğim Serpantin ve Mozaik sanatını en iyi biçimde icra etmek adına çalışmalarımı sürdürüyorum.Tabi aile büyüklerimden öğrendiğim bu muhteşem sanatı çocuklarıma da öğretmenin haklı gururunu yaşamaktayım. Her biri çok iyi üniversitelerde okuyan çocuklarım baba mesleği olarak sahip çıktıkları mozaik sanatını en iyi biçimce yapmaktadırlar. Şu an gördüğünüz gibi Kem göz mozaiği üzerinde çalışmaktayım.Bu mozaik en çok ilgi gören mozaikler arasında yer almaktadır.Klasik mozaik çalışmalarımın yanı sıra son dönem çalışmalarım olan iri mermer taşlarından yaptığım mozaik tablolarım,Mozaik vazolar ve Mozaik sehpalar ziyaretçilerimizden yoğun ilgi görmüştür.Eşim Sakine hanım ile birlikte mozaik sanatı alanında güzel eserler yapmak adına var gücümüz ile çalışmaktayız. Yaptığımız çalışmaları yakından görmek  mozaik konusunda canlı performansımızı izlemek isteyen herkesi atölyemize davet ediyoruz.”dedi. (TALİP KÖLEOĞLU)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24.09.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 97 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler