BARINMA SORUNU ORTAYA ÇIKTI

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Genel Başkanı Deniz Ezer, yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla beraber üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ortaya çıktığını bildirdi.

Denizer yaptığı yazılı açıklamasında, iktidarın her ilde üniversite kurarken, barınma sorununu ortadan kaldıracak bir girişimde bulunmadığını iddia ederek, “Barınma sorunun dan bahsetmek bir yana basına öyle bir sorunun olmadığını iddia eden  devlet, öğrencilerin kalacağı yer konusunda hiçbir adım atmış değildir.İktidar yeterli yurt yapmayarak  öğrencileri tarikat-cemaat yurtlarına mecbur bırakmakla birlikte fahiş miktarda kira ödemeye mahkum etmektedir. Üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 10’u Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) yurtlarında kalabilmektedir. İktidar plansız biçimde her ilde üniversite kurarken buna karşın barınma sorununu ortadan kaldıracak bir girişimde bulunmamıştır.Bunların gerçek sebepleri araştırıldığında yurtların yapılmadığı illerde öğrencilerin cemaat/tarikat yurtlarına  ve dini vakıf yurtlarına mahkum edildikleri görülebilir.” dedi.

AİLELERİN KAYGILI BEKLEYİŞLERİ SÜRÜYOR

Çocuğunun üniversiteyi kazanmasına sevinen ailelerin, başka illerde olan çocuklarının nasıl ve hangi koşullarda öğrenim göreceği konusunda kaygılı bir bekleyiş içerisinde olduklarını belirten Denizer, “Yurt çıkmadığı için neredeyse bütün şehirlerde çok yüksek olan konut kiralarını karşılamakta güçlük çeken öğrenciler; eğitimlerini terk etmek durumuyla karşı karşıya kalmışlardır. Geldiğimiz noktada,  birçok gencimiz ev ve öğrenci yurdu bulamadığı için kayıtlarını dondurmakta, hatta sokakta çaresizce yetkililerin bir çözüm bulmasını beklemektedir. Sokakta kalmak zorunda kalıp tepki gösteren gençlerin yasal haklarını bile kullanmalarına tahammül edemeyen AKP hükümeti kolluk kuvvetlerine müdahale emri vermekten de geri kalmamaktadır.”

 GENÇLER BU ÜLKENİN GELECEĞİ VE TEMİNATIDIR

“Bir genç için çaresizlik tarifi olmayan bir duygudur. Asgari ücret ile çalışan bir ailenin çocuğunun 1000 liraya 1500 liraya ev tutma ya da yurtta kalma imkanı yoktur. Bu çaresizliğin çözümünü sağlayacak olan mevcut iktidardır. Durumu olmayanı okumamaya iten bir hükümet, insan haklarını ve insanın en temel haklarından olan eğitim hakkını, ihlal ediyor demektir. Gençler bu ülkenin geleceği ve teminatıdır.” dedi.

SİYASİ İKTİDARA AÇIK ÇAĞIMIZDIR!

“Bir an önce yüksek kira fiyatları ve yetersiz öğrenci yurdu problemine çözüm bulunmalıdır.

KYK yurtları kontenjanları yeniden düzenlenmelidir.” Diyerek siyasi iktidara seslenen Denizer, “ Yurtlarda kalacak öğrencilerin belirlenmesinde  torpilden ,siyasi kayırmacılıktan vazgeçilmelidir. 

Vatandaşa farklı kira bedeli, öğrenciye farklı kira bedeli biçen mülk sahipleri denetlenmeli ve cezalandırılmalıdır.  Fırsatçılık ve enflasyon, eğitimi ve barınma hakkını engelleyemez!  Acilen yurt kapasiteleri artırılmalı, öğrenci evlerine destek programları sağlanmalı, kira ve apart fiyatları denetlenmeli, düzene sokulmalıdır. Bunların hiçbiri yapılmıyorsa öğrencilere kira bursu sağlanmalıdır.Bu hükümetin bir lütfu değil zorunlu bir görevidir.”

ÜNİVERSİTE YURTLARI KAMUSAL BİR HİZMETTİR

“Üniversite yurtları kamusal bir hizmettir; kar-zarar mantığı çerçevesinde hareket edilmemelidir.

TÖB SEN olarak belirtmek isteriz ki üniversitedeki kadrolaşma  gibi üniversiteleri şirketleştiren , yoksul ve emekçi aileleri çocuklarını eğitim dışına iten politikalar siyasi iktidarın bilinçli yapılan politikalarıdır.

TÖB SEN olarak halkımıza ve eğitim emekçilerine çağrımız bilimsel,laik, parasız ve halk için eğitim mücadelemizde bize destek vermeleridir.” Dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25.09.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 200 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler