BELENLİ GENÇLER DÖNDÜ

Belen Kaymakamlığını Temsilen Erasmus+ Projesi kapsamında Romanya’ya giden gençler döndü.

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında 9-16 Ekim 2021 tarihleri arasında Romanya’nın Köstence şehrinde gerçekleştirilen, Belen Kaymakamlığınında da ortak olduğu “YesForInclusion” adlı projeye Belenden 6 öğrenci katıldı.

Romanya’dan ‘Asociatia CPDIS’adlı kuruluşun ev sahipliğini üstlendiği ve Türkiye’den Belen Kaymakamlığı’nın ortaklığı ile düzenlenen eğitimde Türkiye, Litvanya,Letonya, Hırvatistan, Polonya ve Romanya’dan toplam 36 genç aktif olarak yer aldı.

8 gün süren yoğun eğitim programının temel amacı,gençlerin toplumdaki ayrımcılık türlerinin neler olduğunun farkına varmasını sağlamak, kalıp yargılarla önyargıların olumsuz etkilerini anlamalarına yardımcı olmak, yeni yaygın eğitim yöntemleri yoluyla imkânları kısıtlı gençlerle çalışma yeteneklerini geliştirmek ve ayrımcılıkla mücadele edecekleri becerileri kazanmalarına imkân sağlamaktı. Proje boyunca katılımcı ülkelerden gelen gençler; takım çalışmaları, açık hava etkinlikleri, rol oyunları, tartışmalar, vaka çalışmaları gibi yaygın eğitim yöntemlerine dayalı çalıştaylar ile proje teması etrafında yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalarda yer aldılar.

Proje konusuna ek olarak, kültürler arası farklılıkları keşfetme,farkındalıkları artırma ve saygının geliştirilmesi amacıyla katılımcı ülkelerin kültür ve geleneklerinin tanıtıldığı, yöresel dansların gösterildiği, kültürel lezzetlerin sunulduğu kültür geceleri düzenlendi.Türk kültürünün bir parçası olan Kına gecesi,Zeybek,Damat halayıgibi dans ve görsel şölenler diğer katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Proje sonunda Türkiye’yi temsil eden 6 gencimiz Erasmus+ Gençlik Değişimi Projesine katılımlarının sonucu olarak bütün Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan ve bir yaygın eğitim belgesi olan Youthpass sertifikalarını alarak ülkelerine döndüler.

Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Erasmus+ projelerinin önemini vurgulayarak, söz konusu projelerin gençler için büyük bir fırsat yarattığını, bu projelerle gençlerin sosyal, kültürel ve dil öğrenimi açısından kendilerini geliştirme imkânı bulduklarını belirterek, ülkemizi ve Kaymakamlığı en iyi şekilde temsil eden 6 gencimize ve proje koordinatörü Yeliz Sevim’e teşekkürlerini iletti. (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05.11.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 214 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler