AKDENİZDE DE BİR KEŞİF BEKLİYORUZ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Türkiye’nin enerji arama çalışmalarını uluslararası firmalara taşere edebilirken kendi milli şirketi olan Türkiye Petrolleri aracılığıyla yaptığını belirterek, Türkiye Petrolleri ile bu alanda faaliyetlerini gösterdiğini söyledi.

TBMM’de yapılan Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçesi görüşülürken söz alan Kaşıkçı,  enerjide dışa bağımlılık meselesinin bir milli güvenlik meselesi olduğunu belirterek Türkiye’nin bir an önce bu konuda istenilen seviyeye gelmesini ümit ettiğini söyledi.

Doğu Akdeniz’de de bir enerji keşfi beklediklerini söyleyen Kaşıkçı,“İnşallah Karadeniz'deki keşiflerin Türkiye'yi doğal gazda ithalatçı konumdan çıkartacağını, doğu Akdeniz'de de problemlerin, sıkıntıların çözülmesiyle birlikte, yine Bakanlığımız tarafından yapılacak arama çalışmalarıyla oradan çıkacak doğal gazın da Türkiye'yi orta vadede doğal gazda artık ithalatçı konumdan ihracatçı konuma taşıyacağını ümit ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin enerji arama çalışmalarını uluslararası firmalara taşere edebilirken kendi milli şirketi olan Türkiye Petrolleri aracılığıyla bunu yaptığını hatırlatan Kaşıkçı, “Bakanlığımız, kendi millî bir şirketimizle, Türkiye Petrolleri ile bu alanda faaliyetlerini gösteriyor. Bu bakımdan ben bu noktanın özellikle altının bir çizilmesi gerektiğini düşündüm.” dedi.

ELEKTRİK FATURASI EL YAKIYOR

Amik Ovası’nda yapılacak olan Reyhanlı Barajı tamamlanana kadar, burada çalışan çiftçilerin yer altı kuyularından elektrik enerjisi ile su çektiklerini söyleyen Kaşıkçı, “Tarımsal alanda kullandığımız elektrik birim fiyatının meskenlerde kullandığımız elektrik birim fiyatından daha yukarıda olduğunu görüyoruz. İşte tam bu noktada pandemide yaşadığımız malum sebeplerden dolayı "Acaba tarımsal sulamada kullanılan bu elektrik birim fiyatları, meskenlerde kullandığımız elektrik birim fiyatına çekilebilir mi?" noktasında vatandaşımızın bir talebi var.” dedi.

BOTAŞ GENEL MÜDÜRÜ’NE TEŞEKKÜR

BOTAŞ’ın Tuz Gölü'ndeki yer altı depolama tesislerinde yapmış olduğu bir faaliyetle dünyada çok önemli bir ödüle layık görüldüğünü belirten Kaşıkçı,”Ben huzurlarınızda Sayın Genel Müdürümüze de burada çok teşekkür ediyorum. En çevreci kurumlardan birinin ödülünü aldı. Bu da Türkiye açısından son derece önemli bir aşamadır ve yine, teşekkür edilmesi gerekir diye düşünüyorum.” Açıklamalarında bulundu. (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05.11.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 122 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler