İLAÇ KRİZİ SON BULMALI

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, yaşanan ilaç sorununa ilişkin konuştu. Parlar, birliğin çağrısına kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Türk Eczacılar Birliği, ilaç fiyatlandırma politikalarının derhal güncellenmesini istedi. Birlikten yapılan açıklamada, “Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin” uyarısı yaptı.

Birlik yaptığı açıklamada, “Her ne kadar ilaç fiyatlarının artmasına karşı olsak da ilaç fiyatlandırmasına esas olan Euro kuru 4.57 TL iken güncel Euro kuru 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki makas giderek açılıyor ve piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor. Ve ne yazık ki bu karşı karşıya kaldığımız ilk ilaç krizi değil. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları şubat ayında ilaç kurunda anlaşana dek pek çok ilacı temin edemiyoruz, hastamıza ilacını ulaştıramıyoruz.” dedi.

“YETKİLİLER BU SESE KULAK VERMELİ”

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar da birliğin açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulunarak şunları söyledi:“Türk Eczacılar Birliği, hastaların ilaçlara ulaşamama nedenini açık bir biçimde paylaştı. Fiyatlandırma politikaları yanlış ve güncellemeye gidilmiyor. Eczacılar zaten fiyat artışından yana değil fakat kurdaki artış işleri alt üst ediyor ve kriz daha da derinleşiyor. O nedenle yetkililer bu sese kulak vermeli. Ne hastalarımız ne de eczacılarımız mağdur edilmemeli ve ilaç krizi son bulmalı. Öte yandan eczacılar üstündeki baskı ve hedef gösterme politikalarından da vazgeçilmeli.” (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17.11.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 170 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler