KANSER YILDA 18 MİLYON CAN ALIYOR

HATAY İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, kanserin dünyada her yıl 18 kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi. Hambolat, 1-30 Kasım Akciğer Kanseri farkındalık ayı dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, “Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl 18 milyon kişinin yakalandığı ve 9,5 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2040 yılında 29,5 milyon yeni vakanın ortaya çıkması beklenmektedir. Ne yazık ki, yapılan tahminler önümüzdeki yıllarda gelişecek olan kanser olgularının önemli bir bölümünün az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkacağını göstermektedir.” dedi.

AKCİĞER KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ

Akciğer risk faktörleriyla ilgili bilgiler veren Hambolat, “Bu kanser türü için etkin bir tarama yöntemi henüz mevcut olmayıp, tütün kontrolü akciğer kanserine karşı mücadelenin temel ve en etkin aracıdır. Ulusal Tütün Kontrol Programımız çerçevesinde toplumdaki tüm bireyleri, tütün ürünlerinin sağlık, ekonomik, çevresel ve sosyal zararlarından korumak amaçlanmaktadır.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri; Tütün ve tütün ürünleri kullanımı. Asbest. Radon Gazı. Verem hastalığı (tüberküloz). Daha önceden akciğer kanseri geçirmiş olmak. Bazı kimyasalların uzun süreli solunması. Radyoterapi öyküsü. Yüksek düzeyde hava kirliliği. Ailede akciğer kanseri öyküsü olması.”

AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

“Akciğer kanserinin neden olduğu bulgu ve şikâyetlerin oluşumu için birkaç yıl geçer ve hastalık ileri evreye gelinceye kadar fark edilmeyebilir.

Akciğer kanseri tanısı konulan hastalarda belirtiler tümörün akciğer içindeki yerleşimine, büyüklüğüne, yayılım yerine ve yayılma derecesine bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Tümörün kendisinin ve göğüs içi yayılımına bağlı en sık belirtiler; Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük. Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak. Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı. İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı. Ses kısıklığı. Nefes darlığı

Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları.”

Tedavisi ise, Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler; cerrahi, hedefe yönelik tedaviler radyoterapi, kemoterapi gibi farklı seçenekleri içer.” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23.11.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 50 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler