AKADEMİK DÖVMECİ SANATINI MEMLEKETİNE TAŞIDI

Akademik eğitimini tamamladığı İzmir’de bir süre dövme sanatını icra eden İskenderunlu dövme sanatçısı Uğur Efe Diken, birkaç ay önce memleketinde kendi stüdyosunu açtı. Akademik Eğitimli profesyonel dövme sanatçısı Uğur Efe Diken, sektöre iddialı bir giriş yaparak kendi stüdyosunda İskenderunlu meraklılarının tenine sanatını kazıyarak hizmet veriyor.  Güzel sanatlara hazırlandığı dönemde ‘dövme’ sanatı ile tanıştığını ve kopamadığını anlatan Diken; “Güzel sanatlara hazırlanırken İstanbul’da atölyede eğitim aldım. Eğitim sırasında bir dövme sanatçısı ile tanıştım ve ilk aşıyı orada kaptım” dedi.

İZMİR’DE ÖĞRENCİLİK DÖNEMİ HARÇLIĞIMI DÖVMEDEN ÇIKARDIM

Daha sonra 9 Eylül Üniversitesinde aldığı eğitim süreci boyunca dövme sanatı ile hep iç içe olduğunu, hatta okul harçlığını bu sektörden çıkarmaya başladığını aktaran Diken “9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde seramik cam tasarımı eğitimi aldım. Bunun yanında aynı zamanda bir dövme okulu da okudum diyebilirim. Kendimi bu şekilde geliştirdim. İzmir’de kaldığım 7 yılın son beş senesini dövme ile geçirdim. Öğrencilik döneminde harçlığımı çıkarmak için çalışmaya başladım ve o şekilde başlayıp buraya kadar ilerledim. Memleketime dönüp stüdyomu burada açtım” diye konuştu.

ZARAR VERMEYE BOYALAR KULLANIYORUZ

İskenderun’da dövmeye büyük bir ilgi olduğunun altını çizen Uğur Efe Diken “Burada ciddi bir potansiyel, bu işe ilgi duyan büyük bir genç kitle var. Şu an ki müşteri potansiyeli 16-46 yaş aralığında. Yaş sınırı çok yok aslında. O güzelliğini seviyorum. Kendi tasarımlarımı yapıyorum genel olarak ama ‘ben bu dövmeyi istiyorum’ diye gelenlerin de talepleri doğrultusunda çalışıyorum. Genelde mitolojik figürler yaptırmaya ilgi gösteriyor insanlar. Yazı dövmeleri İskenderun’da çok fazla isteniyor. Son teknoloji ürünlerle çalışıyorum. Eskiden boyalar yağ bazlıydı kısmen zarar verebiliyordu ama şimdi ki boyalar su bazlı o nedenle hiçbir zarar vermiyor” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25.11.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 86 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler