TEK ÇARE ERKEN SEÇİM

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur dün, vatandaş zam yagmuru altında ezilirken, iktidarın algı yaratmaya çalıştığını, tek çarenin ise erken seçim olduğunu bildirdi. 

TBMM Genel Kurulu’nda,torba yasanınenerji fonu kesintisini kaldıran maddesi üzerinde konuşan Güzelmansur, “Aktif enerji tüketim tutarı üzerinden yüzde 1 oranındaki bu kesintiden vatandaş kurtuluyor. Normal zamanlarda olsak sevineceğimiz bir düzenleme. Ancak ucube bir sistemle, yanlış ekonomi politikalarıyla, faiz inadıyla bu Hükûmet vatandaşın sırtına öyle yükler bindirdi ki, yüzde 1'lik bir mali külfetten kurtulmak devede tüy bile değil” dedi.

AKARYAKITA TARİHİ ZAM GELDİ

Vatandaşın artık günde değil birkaç saatte bir zam yağmuruna tutulduğuna dikkat çeken Güzelmansur,  “Akaryakıta geçtiğimiz hafta tarihî bir zam geldi. Bu da iğneden ipliğe her şeyin fiyatını artırıyor. Hâl böyleyken ‘Zam haberleri fason’ diye algı yaratmaya çalışmanız beyhude değil mi?

İki haftada 50 kiloluk un fiyatı 200 liradan 350 liraya çıktı, ekmek fiyatı 25 kuruşla 50 kuruş arasında zamlandı. Vatandaş yağmur çamur demeden halk ekmek kuyruklarında! Siz hâlâ ‘kuyruk fotoğraf vermek için’ diye kendinizi aldatmaya devam mı edeceksiniz?”

YUMURTANIN KOLİSİ 36 LİRA OLDU

“Bir hafta önce 29 liradan satılan 30'lu yumurtanın kolisi, bugün 36 lira olmuşsa, iktidar ‘yüzde 1'lik enerji fonunu kaldırdım’ diyerek müjde çığlıkları atabilir mi?

12 kilogramlık mutfak tüpüne son bir ayda 4 kez zam geldi. Vatandaş ‘yemek yapamıyorum’ diye isyan ederken, iktidar ‘zam yok, yoksulluk yok’ naraları atmaya devam edecek mi? Kömüre üç ayda yüzde 72 zam geldi, vatandaşın ‘ısınamıyorum, donuyorum’ çığlığını duyanınız var mı?

Ayçiçeği yağına yüzde 50 zam geldi, 4 litrelik ayçiçeği yağı 100 lira oldu, zincire vuruldu; bu utanç tablosunu da mı görmemezlikten geleceksiniz?”

VATANDAŞ KARA KIŞI NASIL GEÇİRECEK

“Bir ayda 1,5 kilogram yoğurt 9 liradan 12 liraya, 1 litre süt 5 liradan 9 liraya, peynirin kilosu 25 liradan 45 liraya yükseldi. Bugün itibarıyla zorunlu kış lastiği uygulamasına başlanıyor. Geçen seneye göre fiyatlar 2 kat arttı, vatandaş-nakliyeci bu giderleri neyle karşılayacak diye hiç dertleniyor musunuz? Şubat 2021'de toptancıda 50 kilogramlık şekerin fiyatı 208 lirayken geçen hafta 300 liraya satılmaya başlandı. Esnaf, vatandaş bu zamlarla nasıl başa çıkacak, bu kara kışı nasıl geçirecek? Umurunuzda mı hiç?” diye sordu.

TÜRKİYE SEFALETTE AVRUPA 1’İNCİSİ

İktidarın hayat pahalılığını yok saydığı, “dış güç algısı” yaratmaya çalıştığı sırada Türkiye’nin sefalette Avrupa 1’incisi olduğuna dikkat çeken Güzelmansur, “Vatandaşın karnını doyurabilmek için çıkma meyve sebze almasından, bayat ekmek, kırık yumurta almasından; şekeri, pirinci bardakla; zeytini taneyle, peyniri gramla almasından hiç mi hicap duymuyorsunuz? Bu hayat pahalılığını, bu zamları ‘Dış Güçler’ filan deyip de geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Size göre ülke zenginlikten kırılıyor, her evde araba, herkeste lüks cep telefonu var; bu gaflet uykusundan ne zaman uyanacaksınız?

Hadi halkın imdat çığlığını duymuyorsunuz, hadi zam haberlerine gözünüzü kapatıyorsunuz, dün Dünya Sefalet Endeksi yayınlandı, Türkiye 156 ülke arasında 21'inci sırada. Sefalette ülkeyi Avrupa'da 1'inci yaptınız, bunu da mı yok sayacaksınız”

SANDIKTAN BAŞKA GİDECEK YOL YOK

“İktidar ülkeyi yönetemiyor ve sandığa gitmekten başka yolu kalmadı. Eğer bir iktidar böylesine derin bir ekonomik kriz karşısında ‘pazara akşam gidin’, ‘alışverişe tok gidin’, ‘lokmanızı küçültün’, ‘doğal gazı kısın’, ‘evinizi az ısıtın’ demekten başka bir şey yapamıyorsa, o iktidarın yapması gereken tek şey: Halkın önüne sandığı koymaktır, iktidara ‘byebye’ demektir. Yapamıyorsanız, yapacak olanın önünü açın.” diye konuştu. (Haber Merkezi)HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04.12.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 289 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler