GÜZELMANSUR'UN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un Gazi şeref aylıklarındaki ayrımın ortadan kaldırılması ve şeref aylığının asgari ücretin 1,5 katına çıkarılması için verdiği Kanun Teklifi’nin doğrudan Genel Kurul gündemine alınması dün Meclis’te oylandı ve Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildi.

Mevcut uygulamada, 1005 sayılı Kanunla, Kurtuluş Savaşı'nda, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler sosyal güvencesi olan ve olmayan şeklinde bir ayrıma tabi tutularak farklı miktarlarda şeref aylığı alıyor. Son zamlarla, sosyal güvencesi olan Gazilere kabaca Bin 500 TL, sosyal güvencesi olmayanlara ise 4 bin 250 TL ödeme yapılacak. CHP’li Güzelmansur’un kanun teklifi ise vatanın bekası ve menfaati uğruna aynı fedakârlık ve cesaretle canlarını ortaya koyan Gazilere eşit şeref aylığı ödenmesini ve bu miktarın da asgari ücretin 1,5 katına çıkarılmasını yani tüm Gazilere 6 bin 375 TL şeref aylığı ödenmesini öngörüyor.

TEKLİF FAİZ LOBİLERİNE ÖEDENECEK FAİZİN YÜZDE1’İ DEĞİLDİR

Kanun Teklifi’nin doğrudan Genel Kurul gündemine alınması için verdiği önerge üzerinde konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “En son ekim ayında açıklanan SGK verilerine göre 1005 sayılı Kanun kapsamında 26 bin 719 gazimiz, 13 bin 889 gazi dul eşi şeref aylığı alıyor. Kanun teklifimiz meclisten geçerse bir yılda bütçeden şeref aylığı ödemelerine ayıracağımız tutar kaba bir hesapla 2,8 milyar lira. Bu miktar, bir yılda İngiltere'deki faiz lobilerine ödeyeceğiniz faizin yüzde 1'i bile değildir. Bu miktar, geçilmeyen köprüler, kullanılmayan yollar, yatılmayan hastaneler, uçulmayan havalimanları için dövize endeksli garanti ödemelerinin yüzde 6'sına tekabül ediyor. Bu miktar, sarayın yıllık masrafına denktir. Yani sarayın şatafatından, yandaşların kârından, faiz lobilerinden nasıl esirgemiyorsanız, gazilerimizden de esirgemeyeceksiniz. Ballı bürokratlara bütçeden 2 maaş, 3 maaş ödenmesini normal görürken,  Gazilerimize asgari ücretin 1,5 katı tutarı maaş ödenmesini anormal bulmayacaksınız. Kamunun 115 bin makam aracına sahip olması, zannettiğiniz gibi bir itibar göstergesi değildir ama gazilerimize Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücüne ve büyüklüğüne yaraşır bir şeref aylığı ödenmesi tam da bir itibar göstergesidir.” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06.01.2022 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 152 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler